Uroczysta oprawa, która stała się już tradycją, towarzyszyła inauguracji jubileuszowego, 70. roku akademickiego w Politechnice Śląskiej; uczelni, która kształci m.in., kadry dla polskiego górnictwa.
W swym wystąpieniu, rektor uczelni prof. Andrzej Karbownik zaznaczył, że jej funkcjonowanie oparte będzie o znowelizowaną w br. ustawę o szkolnictwie wyższym. Jej zapisy wprowadzają wiele zmian w zakresie studiów i organizacji szkół wyższych, m.in. znoszą opłaty za drugi kierunek studiów, wprowadzają elastyczne zasady komercjalizacji wynalazku lub efektów badań naukowych, zakładają wzmocnienie szans studentów i absolwentów na rynku pracy, umożliwiają tworzenie związków uczelni, aby mogły one na korzystniejszych warunkach sięgać po pieniądze europejskie, wreszcie wprowadzają pojęcie "uczenia się przez całe życie". Uczelnie będą mogły uznawać wiedzę i umiejętności uzyskane na szkoleniach, kursach, w pracy zawodowej, wolontariacie oraz zaliczać je na poczet studiów.
Władze uczelni planują ponadto rozszerzyć współpracę z przedsiębiorcami.
- Nowoczesna uczelnia to taka, która odpowiednio animuje współpracę z partnerami gospodarczymi i dostosowuje swą ofertę dydaktyczna do potrzeb rynku pracy, efektywnie wspiera przedsiębiorców, pracowników i studentów. Głęboko wierzę, że Politechnika Śląska jest taką właśnie uczelnią, gwarantującą wysoki poziom kształcenia na wszystkich obszarach wiedzy inżynierskiej -mówił prof. Andrzej Karbownik.
W nowym roku akademickim 2014/2015 uczelnia zaoferowała kolejne nowe kierunki studiów, w tym teleinformatykę na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki, energetykę na Wydziale Elektrycznym, a także informatykę przemysłową i pedagogikę.
Rektor Politechniki Śląskiej zwrócił się także do studentów pierwszego roku:
- Chcę pogratulować Wam wyboru naszej uczelni. Przed Wami okres, wobec którego macie wielkie oczekiwania i plany, wykorzystajcie go do pozyskiwania wiedzy i wszechstronnego rozwoju.
Odczytano również list przesłany przez Lenę Kolarską-Bobińską, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
"Zmieniająca się rzeczywistość na świecie, w Europie i w Polsce wymaga również zmian w uczelniach. Muszą one zaleźć odpowiedź na wyzwania w postaci globalizacji nauki i szkolnictwa wyższego, zmieniających się metod nauczania, rosnącej konkurencji o fundusze, powszechności nowych technologii i malejącą liczbę studentów. Uczelnie powinny być liderami rozwoju społecznego i gospodarczego Polski"- podkreśliła minister.
Zabierając głos, wojewoda śląski, Piotr Litwa przypomniał, że Politechnika Śląska, jako najstarsza uczelnia techniczna w województwie śląskim, jest spadkobierczynią myśli i dokonań naukowych Politechniki Lwowskiej.
- Dziś Politechnika Śląska ma już swoją tradycje i bardzo duże dokonania w sferze naukowej i dydaktycznej. Stało się tak, dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu wszystkich jej pracowników, w tym profesorów, ale także wzorowej współpracy z samorządami i instytucjami państwowymi.
Głos zabrali również obecni podczas uroczystości: marszałek województwa śląskiego Mirosław Sekuła, prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik i prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Wykład inauguracyjny wygłosił metropolita katowicki ks. abp Wiktor Skworc.
W sumie Politechnika Śląska będzie kształcić w swych murach 26,5 tys. żaków, w tym ponad 7 tys. na studiach niestacjonarnych. Nowo przyjętych studentów jest blisko 5900, w tym 4221 podejmie naukę na studiach stacjonarnych.
W galerii: uroczyste rozpoczęcie nowego roku akademickiego w Politechnice Śląskiej. Gliwice, 1 października 2014 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.