Przedstawiciele 13 central związkowych, tworzących Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy w Kompanii Węglowej podpisali się pod skierowanym do zarządu Kompanii dokumentem, w którym ogłosili przystąpienie do sporu zbiorowego z pracodawcą. Większość przyczyn sporu ma związek z przygotowanym przez zarząd planem naprawczym spółki - poinformowała na swojej stronie internetowej śląsko-dąbrowska Solidarność.
Strona związkowa oczekuje od pracodawcy realizacji wszystkich dotychczasowych porozumień oraz utrzymania warunków wynagradzania oraz składników wynagrodzenia i innych świadczeń określonych w obowiązujących przepisach prawa wewnątrzzakładowego. Jeśli zarząd KW nie spełni przedstawionych postulatów do 29 września, należy się spodziewać kolejnych kroków przewidzianych w ustawie o rozwiązywaniu sporów zbiorowych - czytamy w związkowym stanowisku.
Tymczasem w ubiegły piątek zarząd Kompanii Węglowej poinformował, iż wystosował do działających w spółce organizacji związkowych zaproszenie do rozmów konsultacyjnych w dn. 19 września 2014 r. dotyczących "Programu naprawczego KW SA na lata 2014 -2020". W odpowiedzi, uzyskał oświadczenie, działającego w imieniu organizacji związkowych, Międzyzwiązkowego Sztabu Protestacyjno-Strajkowego o odrzuceniu zaproszenia oraz podtrzymujące stanowisko Sztabu uznające konsultacje za zerwane.
- W zaistniałej sytuacji zarząd przyjmuje, iż z formalnego punktu widzenia proces konsultacji ze stroną związkową został zakończony - głosiła treść komunikatu.
- Kierując się odpowiedzialnością za losy całej spółki, poszczególnych kopalń oraz wszystkich pracowników Kompanii, zarząd, w najbliższych dniach, będzie podejmował niezbędne działania i decyzje wdrażające poszczególne elementy Planu naprawczego, którego celem jest przywrócenie płynności finansowej spółki, ochrona miejsc pracy i nie dopuszczenie do likwidacji oddziałów wydobywczych oraz trwały wzrost efektywności ekonomicznej - wyjaśniał Mirosław Taras, prezes zarządu KW.
Związkowcy w dokumencie rozpoczynającym procedury sporu zbiorowego wskazują, że plan naprawczy przewiduje likwidację Zakładu Górniczych Robót Inwestycyjnych i przekształcenie w osobną spółkę Zakładu Remontowo-Produkcyjnego, czym zarząd łamie porozumienia zawartego 6 lutego 2014 roku.
Kolejnym punktem stanowiącym podstawę wejścia w spór zbiorowy z zarządem Kompanii są plany sprzedaży czterech kopalń Węglokoksowi, co stanowi złamanie porozumienia zawartego 20 grudnia 2004 roku, zgodnie z którym kwestie dotyczące zmian organizacyjnych, a także procesów przekształcania zakładów podlegają uzgodnieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi. Zaznaczono, że w sprawie sprzedaży kopalń Węglokoksowi żadne uzgodnienia nie zostały zawarte.
Związkowcy podkreślili, że nie wyrażają zgody na zapisy przewidujące zmiany w zakresie wynagrodzeń, przede wszystkim "likwidację niektórych składników wynagrodzenia i innych świadczeń".
- Dążenie do poprawy sytuacji ekonomiczno-finansowej KW SA kosztem pracowników w naszej ocenie nie przyniesie długofalowych efektów, lecz tylko doraźne. Takie działania wywołają niepokój i niezadowolenie wśród pracowników, co może się przełożyć zarówno na bezpieczeństwo pracy, jak i wyniki - ocenili w piśmie rozpoczynającym spór. Zwrócili jednocześnie uwagę, że plan naprawczy powinien uwzględniać zarówno kwestie ekonomiczne, jak i skutki społeczne.
Zarzucili też zarządowi, że uchwałą z dnia 3 czerwca 2014 roku zdecydował o nierealizowaniu postanowień porozumienia z 6 lutego, a w szczególności załącznika nr 2 do porozumienia, określającego dopuszczalne przeciętne miesięczne wynagrodzenia w jednostkach organizacyjnych KW SA w 2014 r., korygując te kwoty po przestoju ekonomicznym, który miał miejsce na przełomie kwietnia i maja.
W ubiegły poniedziałek Międzyzwiązkowy Sztab Protestacyjno-Strajkowy w KW uznał, że w związku z dokonywanymi przez zarząd KW ciągłymi zmianami w treści konsultowanego planu naprawczego dla spółki oraz informacjami o podpisaniu listu intencyjnego przez KW i Węglokoks dotyczącego sprzedaży czterech kompanijnych kopalń, proces konsultacyjny został jednostronnie zerwany z winy pracodawcy.
Cztery dni później podjęto decyzję o przeprowadzeniu manifestacji, która odbędzie się 1 października w Warszawie. Wznowienie rozmów na temat planu naprawczego dla Kompanii uzależniono od rezygnacji zarządu z pomysłu sprzedaży części kopalń. Jednocześnie związkowcy zapowiedzieli, że jeśli zarząd nie spełni tego postulatu, negocjacje nie zostaną wznowione, a dalsze działania strony społecznej będą zgodne z ustawową procedurą sporu zbiorowego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
jak to ruscy a zapomniałeś o silesi oraz zwłaszcza o BOGDANCE???? taki krok drastyczny dla rejony śląskiego da bogdance spokój ze zbytem węgla na dziesiątki lat
Węglokoks to spólka Skarbu Państwa zajmująca się głównie eksportem polskiego węgla. Przyszłościowo dla ca lej branży jest konsolidacja, łaczenie się z sprzedaż 4 kopalń to krok w odwrotnym kierunku. Za chwilę sprzedają kolejne cztery kopalnie, a na sam koniec zamkną pozostałę kopalmnie bedące pod Kompanią Węglową. Rozcz lonkują g órnictwo na Górnym ŚLąsku, a Ruscy będa nam sprzedawać węgiel coraz droższy!!!
zgri do likwidacji ,a ludzi przenieść pod kopalnie!
Do GORNIKA Napiszcie do prezesa list ze chcecie zróbcie referendum i basta, moze cos połapie. A tych waszych związkowców olejcie i sie wszyscy wypiszcie.
Wszyscy pracownicy pracujacy na dole w ZGRI ( zakład gorniczych robot inwestycyjnych ) chcą przejsc pod kopalnia, chca by wreszcie zarzad rozwiazal ten zakład, wszyscy maja juz dosc utrzymywania tych jełopów z bierunia ktorzy siedza w biurowcu i wiecznie sa zajeci bo kawa pija albo ciastka jedza. A zwiazkowcy patrza tylko na swoje posady i nic ich nie obchodza pracownicy dołowi!
Lepiej u prywatnego niż w markecie na kasie Niech ktoś rano stanie i zrobi statystykę ile ludzi w ancugach zjeżdża na dół
do Pablo Jasne że on nie chce iść do prywaciarza, który da mu takie wynagrodzenie i takie przywileje? Żaden, dostanie wynagrodzenie odpowiadające wartości jego pracy i skończy się dla niektórych zarabianie kasy za 7,5 godziny spania na dole.
najlepiej zamknijcie wszystkie kopalnie, a nas górników wymordujcie.... wtedy każdy w tym popieprzonym kraju dostanie 2500 zł podwyżki od rządu!!!!!!!!!!!!!!!!!!! a Ruscy podniosą cenę węgla o 150%!!!! ..ale to nic bo se każdy z tej podwyżki zakupi!!!!!!!!!!!!!!!!!
do murcol Praiwe cale spoleczenstwo pracuje dla prywaciarzy dlaczego wy macie byc panstwowi??
Ludzie !!! Chcecie być sprzedani i pracować u prywaciarza ??? Bo ja nie , wiem jak to u prywatnego się pracuje !!! Prywaciarz zrobi z nami co zechce, nam i naszym rodzinom będzie pluł w twarz, a my chcąc nie chcąc będziemy musieli to przyjąć z uśmiechem na twarzy !!! Branża nasza dąży do sprywatyzowania - nie dopuśćmy do tego !!! Nie wierze w długi spółek ,to polityka i propaganda ze strony rządzących POlską !!!
Należy wprowadzić popiwku czyli podatek od ponadnormatywnych wypłat wynagrodzeń od górników. Środki te powinny być przeznaczone na deputaty węglowe dla emerytów co odciążylo by kopalnie. Protesty nic nie dadzą tylko dialog.że strona społeczną i porozumienie oraz zaciąganie pasa czyli cięcia pozwoli wyjść na prostą.
związki niestety doprowadzą górnictwo do upadku
W żadnym porozumieniu w KW nie ma ugodnień ze zz -są tylko opinie .Jak zwykle zz wprowadzają do mediów kłamstwa .
A może lepiej jak sprzedają nas węglokoksowi