Pojemniki na odpady komunalne w Krakowie będą opatrzone kodami kreskowymi. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania chce wiedzieć, jaka jest ich liczba, lokalizacja i pojemność, co będzie pomocne w zarządzaniu systemem gospodarowania odpadami w mieście.
Kraków jest podzielony na pięć sektorów odbioru odpadów. Inwentaryzacja pojemników rozpocznie się 1 października w sektorze trzecim, najbardziej zróżnicowanym pod względem zabudowy, a obejmującym dzielnice: Dębniki, Łagiewniki i Swoszowice.
Na każdy z pojemników naklejona zostanie etykieta z kodem kreskowym i napisem MPO, a znajdujący się tam numer wprowadzony do bazy danych.
- W bazie będą informacje o dokładnej lokalizacji pojemnika, jego pojemności, typie i kolorze oraz rodzaju odpadów, czy są one segregowane czy zmieszane. Będziemy też wiedzieć, od kogo dzierżawiony jest pojemnik. Dane te zostaną naniesione później na mapę miasta - wyjaśnia Krzysztof Wiekierak z firmy ELTE GPS.
Znakowanie pojemników będzie prowadzone w dniach odbioru odpadów na danej ulicy. W sektorze trzecim potrwa ono miesiąc, potem będzie prowadzone w kolejnych sektorach miasta.
Według danych MPO, które zarządza systemem gospodarowania odpadów, w Krakowie jest ok. 150 tys. pojemników.
Cyfrowa mapa rozmieszczenia pojemników oraz szczegółowe informacje o ich typie i pojemności będą bardzo pomocne w zarządzaniu całym systemem gospodarki odpadami. Dane będą też przydatne dla firm, które odbierają odpady, bo mogą one lepiej zaplanować trasy przejazdu i pracę brygad wywozowych. Przy okazji znakowania pojemników okaże się, ile nieruchomości w Krakowie mimo obowiązku wciąż ich nie ma.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.