Do 1 października, czyli o dwa tygodnie dłużej niż pierwotnie zapowiadano, potrwają negocjacje ws. sprzedaży 54,3 proc. akcji spółki Energetyka Cieplna Opolszczyzny (ECO), należących do miasta Opole i trzech innych gmin. Chce je kupić spółka ENEA Wytwarzanie.
Negocjacje z ENEA Wytwarzanie miały potrwać do 15 września. O wydłużeniu ich terminu poinformował na konferencji prasowej we wtorek naczelnik wydziału budżetu urzędu miasta w Opolu Paweł Krawczyk. Mówił, że powodem wydłużenia negocjacji był fakt, iż do tej pory "nie została uzgodniona treść umowy sprzedaży akcji ECO we wszystkich obszarach negocjacyjnych".
- Nie osiągnęliśmy konsensusu z ENAE Wytwarzanie, niemniej postanowiliśmy dać sobie czas, żeby jeszcze nad umową popracować. Liczymy na to, że inwestor zapozna się z dodatkowymi dokumentami o ECO SA, w tym z dokumentami obejmującymi sprawy pracownicze ECO tak, aby mógł przygotować się dzięki temu do rozmów z pracownikami.
Naczelnik wydziału budżetu zaznaczył, iż ma nadzieję, że do 1 października zostanie parafowana umowa zbycia akcji ECO, a potem rozpoczną się procedury związane właśnie z rozmowami inwestora z pracownikami.
- Dalsze kroki co do procesu sprzedaży zostaną podjęte po 1 października - dodał Krawczyk.
W ostatnich dniach prezydent Opola Ryszard Zembaczyński napisał na swoim blogu, że ostateczną decyzję o zbyciu udziałów ECO SA podejmie nowa rada miasta Opola - po wyborach.
Do sprzedaży przeznaczono pakiet prawie 54,3 proc. akcji ECO. Z tego 53 proc. akcji należy do miasta Opola, a reszta do gmin: Brzeg, Grodków i Głuchołazy. Wszystkie te samorządy w sierpniu ub.r. podpisały porozumienie o wspólnej sprzedaży akcji ECO.
Spółka ENEA Wytwarzanie jest firmą, której w lipcu tego roku przyznano tzw. prawo wyłączności w dalszych negocjacjach.
Pierwotnie zakupem pakietu akcji ECO zainteresowanych było sześciu oferentów. Po formalnej i merytorycznej ocenie ofert do dalszego etapu samorządy dopuściły pięć przedsiębiorstw. Ostatecznie oferty zakupu pakietu złożyły w czerwcu ENEA Wytwarzanie oraz konsorcjum czterech firm, do którego weszły E.ON edis energia; GELSENWASSER 3. Projektbeteiligungsgesellschaft mbH; SFW Energia Sp. z o.o. i KEG Kommunale Energiegesellschaft Ostbrandenburg mbH.
Po przeanalizowaniu obu ofert i przeprowadzeniu negocjacji równoległych z oferentami, do dalszego etapu rozmów wybrano spółkę ENEA Wytwarzanie. Zastrzegano jednak, że jeśli gminy nie porozumieją się do połowy września z inwestorem, będzie można wrócić do rozmów z konsorcjum czterech firm.
Ostateczne negocjacje - według władz Opola - dotyczą nie tylko ceny akcji, ale też strategii nabywcy wobec spółki ECO oraz formy współpracy z miastem Opole. Czas na wynegocjowanie pakietu socjalnego będą mieć też pracownicy spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.