Za blisko 30 mln zł, na terenie nowego Muzeum Śląskiego ruszą wkrótce kolejne prace rewitalizacyjne, których finał planowany jest na kwiecień 2016 r. W poniedziałek (8 września) w siedzibie muzeum podpisano umowę, zgodnie z którą ponad jedna trzecia środków pochodzić będzie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2000-2014.
Swoje podpisy na umowie złożyły: prof. Małgorzata Omilanowska - minister kultury idziedzictwa narodowego oraz Alina Knast - dyrektor muzeum. Uroczystemu podpisaniu przyglądali się m.in. marszałek województwa Mirosław Sekuła i Piotr Uszok - prezydent Katowic. Pozostała część kwoty przeznaczonej na inwestycję to wkład własny woj. śląskiego.
Pieniądze pozwolą na rewitalizację zabytkowych budynków łaźni głównej i stolarni wraz z przyległym terenem dawnej kopalni Katowice. Jak wyjaśnia dyrekcja muzeum "główną ideą projektu jest rewitalizacja dziedzictwa kulturowego Górnego Śląska poprzez adaptację dwóch zabytkowych budynków pokopalnianych wraz z konserwacją zabytkowych maszyn przemysłowych, które znajdują się w budynku stolarni". Doposażona ma zostać pracownia digitalizacji muzeum, która pozwoli na dokumentowanie i cyfrowe opracowywanie muzealnych zbiorów.
Dalszym etapem rewitalizacji ma być zagospodarowanie terenu oraz adaptacja m.in. kom pleksu budynków szybu Bartosz, wieży ciśnień, warsztatu mechanicznego, kuźni oraz łaźni Gwarek. Obiekty te są teraz w znacznym stopniu zdegradowane, lecz po renowacji mają zostać wykorzystane jako obiekty muzealne oraz - co ciekawe - ośrodki aktywizacji zawodowej i społecznej środowisk wykluczonych. Całkowite zakończenie rewitalizacji terenów byłej kopalni Katowice powinno zakończyć się w 2020 r.
W galerii: podpisanie umowy na dofinansowanie procesu rewitalizacji terenów Muzeum Śląskiego- dawnej kopalni Katowice (zdjęcia Bartłomiej Szopa - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.