Górniczy park poprzemysłowy - nowa część Muzeum Miejskiego w Rybniku - powstanie m.in. w odnowionej stolarni i maszynowni zabytkowej kopalni Ignacy.
Prace budowlane rozpoczną się jeszcze we wrześniu a pierwsi zwiedzający odwiedzą park w czerwcu przyszłego roku. Inwestycja kosztuje ponad 4 mln zł a prawie 1,6 mln zł dofinansowania wywalczyło miasto w konkursie projektów Zarządu Województwa Śląskiego na infrastrukturę okołoturystyczną ze środków Unii Europejskiej. Rybnicki pomysł zagospodarowania kopalni Ignacy zdobył 4 miejsce wśród 69 projektów z całego regionu, mimo że całą pracę nad wnioskiem (łącznie ze studium wykonalności) przygotował UM własnymi siłami, bez jakiejkolwiek pomocy firm zewnętrznych.
Pochodząca z 1792 r. kopalnia Ignacy (wcześniej Hoym) w dzielnicy Niewiadom ma (uchodzący za najstarszy w Europie) szyb Graf Reden z 1856 r., maszyny parowe z 1900 r. i 1920 r. a z wieży ciśnień, na której na wysokości 44 m urządzono punkt widokowy, widać nie tylko Beskidy i Górę św. Anny, ale nawet Sudety! W 1999 r. miejscowi wielbiciele zabytku założyli stowarzyszenie "Ignacy" a kopalnię wpisano do rejestru zabytków. W 2006 r. trafiła na szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, a możliwość zwiedzania oryginalnej zabudowy powierzchniowej zakładu uznano za jedną z największych atrakcji turystycznych w regionie.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
To wyjatkowo urokliwe okolice, symbioza piękna przyrody i starej archiektury przemysłowej, przez jakiś cudowny przypadek nie rograbionej i nie zrujnowanej. Oczywiście nie ma w tym przypadku, bo wszystkim o wszystkim decydują ludzie... Także o tym, że "pozwolono" złomiarzom ukraść (;-))) potężne konstrukcje stalowych szybów "Moszczenicy"