Przedstawiciele NSZZ Solidarność i PZZ Kadra w JSW SA wystosowali w poniedziałek (25 sierpnia) list otwarty do rady nadzorczej spółki i ministra gospodarki. Przekonują w nim, że nie tylko trudna sytuacja rynkowa i niskie ceny surowca są przyczyną pogarszającej się kondycji finansowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
Ich zdaniem w równym stopniu winne jest złe zarządzanie spółką, które spowodowało, że za 8 miesięcy tego roku wydobycie może być nawet o ponad 800 tys. t niższe, niż zaplanowano.
- Podkreślamy, że w 2014 roku w JSW nastąpiło kolejne, wyraźne obniżenie wydobycia w stosunku do założonego przez zarząd JSW poziomu produkcji. Nadmieniamy jednocześnie, że tak niskie wydobycie praktycznie realizowane jest obecnie przez sześć dni w tygodniu, tzn. również w dni wolne od pracy. Za pierwsze półrocze 2014 roku w JSW nie zrealizowano założonego wydobycia w wysokości ponad 400 tys. t.
Podczas niedawnej prezentacji wyników spółki za I półrocze zarząd JSW informował o problemach z produkcją. Prezes Jarosław Zagórowski przyznał, że w II kw. zaplanowano produkcję na niższym poziomie, ale osiągnięty efekt i tak był gorszy od tych założeń. Obok problemów geologicznych i zwiększającej się głębokości eksploatacji ujawniły się efekty wcześniejszej polityki, mającej na celu wyrównanie spadku cen wolumenem produkcji. Kopalnie borykały się też z nietypowymi awariami. Zdaniem prezesa sytuacja poprawiła się w lipcu i sierpniu wraz z przygotowaniem nowych frontów wydobywczych.
Zdaniem analityków głównym problemem JSW jest spadek cen wegla. Tylko w II kw. 2014 r. rynkowy poziom cen dla węgla koksowego typu hard spadł o 16 proc. do 120 USD za t. Wcześniej ceny węgla typu semi-soft zmniejszyły się o 13,5 proc. do 90 USD za t.
Związkowcy z JSW ostrzegają, że przy utrzymaniu tendencji produkcji do końca roku, wydobycie w JSW może być o 1 mln t niższe niż założono w planach wydobywczych.
- Chcemy podkreślić, że produkcja węgla typu "hard" jest fundamentem funkcjonowania JSW, jak również funkcjonowania Grupy Kapitałowej. Brak wydobycia w bieżącym roku tak dużej ilości ton węgla spowodował nagły wzrost kosztu jednostkowego jednej tony węgla, co bezpośrednio przyczyniło się do bardzo złej sytuacji finansowej JSW - wskazują.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
widac złotousty Preźo, celowo wstrzymuje wydobycie aby stratę powiększyc, tylko czy to jego pomysł czy tego co akcjami steruje