Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazał się "Katalog układów pomocniczych urządzeń wentylacyjnych do zwalczania zagrożenia metanowego w rejonie skrzyżowania ściany z chodnikiem wentylacyjnym", którego autorem jest Krystian Wierzbiński.
Został on opracowany na podstawie wyników badań stanu zagrożenia metanowego w kopalniach węgla kamiennego przeprowadzonych przez GIG w latach 2011-2013, w ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki.
Zawiera propozycję zalecanych do stosowania układów pomocniczych urządzeń wentylacyjnych przy zwalczaniu zagrożenia metanowego w rejonie skrzyżowania ściany z chodnikiem wentylacyjnym. Przedstawione w katalogu rozwiązania wynikają z rozeznania zakresu wykorzystywanych układów pomocniczych urządzeń wentylacyjnych w kopalniach. Aktualnie pomocnicze urządzenia wentylacyjne, tj. przegrody, kierownice (nawiewnie), strumienice oraz lutniociągi pomocnicze z wentylatorem tłoczącym, dobierane są w zależności od metanowości wentylacyjnej ściany (rejonu). Jako główne kryterium doboru pomocniczych urządzeń wentylacyjnych zaproponowano metanowość zrobów.
W katalogu dla większości przedstawionych rozwiązań podano wyniki prognozy rozkładu stężeń metanu w chodniku wentylacyjnym oraz kształtowanie się strefy wysokich stężeń metanu w rejonie skrzyżowania ściany z chodnikiem wentylacyjnym. Lokalizacja stref została przedstawiona przestrzennie, w formie powierzchni granicznych o zawartości metanu wynoszącej 3 proc. Strefy uzyskano na podstawie wielowariantowych obliczeń numerycznych CFD w programie ANSYS CFX.
Katalog kierowany jest głównie do pracowników działów wentylacji kopalń węgla kamiennego, zajmujących się zwalczaniem zagrożenia metanowego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
doc. Na jakiej podst. twierdzi Pan, że zjawiska nieustalone cyt wichrowate występ. w wyrob. podziemnych dot. parametrów powietrza i CH4 skutkują w rzeczywistości rozbieżnym rozkł. stęzeń CH4 na skrzyżowaniu ściany z ch. wentyl. w stosunku do wyników badań zawartych w w/w Katalogu. Przed wygłaszaniem opini, przyzwoitość nakazuje zapoznanie się z wynikami zawartymi w w/w Kat.. Pana oraz pozostałe osoby zaiteresowane Kat., proszę o kont. kwierzbinsk@gig eu. Liczę na sugestie i merytor. opinie.
Komputer wszystko policzy, nawet to co chce się uzyskać, niestety w warunkach naturalnych mija się to wichrowato z rzeczywistością..niestety
Wszystko ok tylko gdzie można nabyć taki katalog ??