To była zacięta walka. Nie brakowało rannych i martwych. Ale ostatecznie oddziały powstańcze wygrały i zdobyły posterunek Grenzschutzu, czyli niemieckiej straży granicznej. Taką akcję mogli obejrzeć wszyscy ci, którzy w sobotę (16 sierpnia) pojawili się w Parku Śląskim. W pobliżu hali Kapelusz odbyła się bowiem rekonstrukcja jednej z niewielu zwycięskich bitew I powstania śląskiego.
W tym roku wypada 95. rocznica wybuchu walk powstańczych. Był to pierwszy z trzech zrywów Ślązaków. Ostatni, który miał miejsce w 1921 r. spowodował, że w granicach Rzeczypospolitej znalazła się spora część Górnego Śląska.
Rekonstrukcje przygotowali członkowie Stowarzyszenia "Powstania Śląskie 90". Grupa rekonstrukcyjna miała okazję w sobotę zaprezentować swoje nowe wyposażenie. Złożyły się na nie repliki strzelb i granatów oraz chlebaki. Sprzęt ten zakupił dla Stowarzyszenia marszałek województwa śląskiego Mirosława Sekuła.
Bitwa rozpoczęła się kilka minut po godz. 13. Grenzschutz ukryty za workami z piaskiem, zza których wystają tylko lufy karabinów i hełmy. Za krzakami schowani natomiast powstańcy. Są ubrani w cywilne ubrania jedynie z biało-czerwoną opaską na ramieniu. Akcja rozpoczyna się od pojmania jednego z powstańców. Doprowadzony do szefa posterunku po krótkim przesłuchaniu podejmuje próbę ucieczki. Niestety kula sięga uciekiniera i pada jak rażony gromem. Wtedy zaczyna się atak powstańców, którzy metr po metrze zbliżają się do posterunku. W ruch idą nie tylko karabiny ale także granaty, a na samym końcu mamy nawet elementy walki wręcz. Powstańcy swój szturm kończą sukcesem. Zaczyna się zbieranie karabinów, amunicji i szukanie rozkazów, które powinien mieć przy sobie oficer Grenzschutzu. W tym momencie rozlegają się oklaski, którymi kilkusetosobowa publiczność nagradza strony konfliktu za pełne zaangażowanie i pokaz swoich umiejętności.
Czytaj wiecej o I powstaniu śląskim
W galerii: Rekonstukcja jednej z bitew I powstania śląskiego. Chorzów, 16 sierpnia 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.