W Głównym Instytucie Górnictwa realizowany jest projekt pt. "Opracowanie bazy danych zawartości rtęci w krajowych węglach, wytycznych technologicznych jej dalszej redukcji wraz ze zdefiniowaniem benchmarków dla krajowych wskaźników emisji rtęci - Baza Hg".
Projekt realizowany jest w konsorcjum z Akademią Górniczo-Hutniczą, Instytutem Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Politechniką Częstochowską. Rtęć jest jednym z trzech metali, obok kadmu i ołowiu, na który organizm człowieka nie wykazuje żadnego fizjologicznego zapotrzebowania.
W środowisku naturalnym rtęć występuje w śladowych ilościach, ale z uwagi na jej toksyczność oraz zdolność włączania się w cykle obiegu przyrodniczego stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka.
W celu minimalizacji ryzyka opracowana została "Konwencja rtęciowa" - nowy dokument, zawierający zbiór wymagań i ograniczeń w zakresie emisji rtęci do środowiska. Konwencja została podpisana również przez rząd polski, w wyniku czego stawia dla polskiego sektora górniczo-energetycznego cele takie jak zmniejszenie emisji rtęci do atmosfery oraz jej uwolnień do środowiska poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, redukujących emisję przemysłową tego pierwiastka.
Celem projektu koordynowanego przez GIG jest określenie potencjału zmniejszenia zawartości rtęci w produktach handlowych węgla poprzez zwiększenie zakresu wzbogacania węgla oraz ocena możliwości minimalizacji problemów, które niesie składowanie odpadów węglowych zanieczyszczonych rtęcią. W tym celu opracowane zostaną nowe oraz zoptymalizowane istniejące technologie, pozwalające na gospodarcze wykorzystanie niektórych odpadów górniczych zawierających rtęć w sposób bezpieczny dla zdrowia i środowiska.
W tym celu wykonana zostanie baza danych dotycząca zawartości rtęci w produktach węglowych, opracowane zostaną wytyczne technologicznej redukcji zawartości rtęci w węglach handlowych na drodze przeróbki węgla (ze szczególnym uwzględnieniem najdrobniejszych frakcji ziarnowych) oraz w produktach odpadowych.
Na podstawie utworzonej bazy danych zawartości rtęci w węglu kamiennym do celów energetycznych oraz wyników przeprowadzonych badań i analiz zdefiniowane zostaną porównywalne wskaźniki emisji rtęci.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Fajnie, że GIG czuwa nad swoją kasą. Kto by mógł przypuszczać, że 1000-krotnie mniejsza zawartości rtęci w 1 tonie węgla (i braku nawet jakiejkolwiek podejrzliwości, że to jest problemem) w porównaniu z tym co mamy w 1 świetlówce, można zrobić kasę za badania. Tragedią są wydumane badania GIG dające technologię zmniejszającą zawartość rtęci do 1001-krotności i gwarantujące opłatę dla GIG za technologię dostosowującą zawartość rtęci do wymogów unijnych, a reszta Polski niech się sama martwi.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.