Koszt uruchomienia chilijskiej kopalni Sierra Gorda to 4,156 mld dol. - poinformował prezes KGHM Herbert Wirth na poniedziałkowej (4 sierpnia) konferencji. W ciągu kilku miesięcy spółka może podjąć decyzję o uruchomieniu II fazy projektu.
- Mogę dzisiaj śmiało powiedzieć, że ten koszt (uruchomienia Sierra Gorda) to 4,156 mld USD - powiedział Wirth.
Spółka początkowo zakładała, że nakłady na uruchomienie kopalni wyniosą 2,9 mld USD, później koszt ten został podniesiony do 3,9 mld USD, a z ostatnich informacji przekazywanych przez przedstawicieli spółki wynikało, że będzie to ok. 4 mld USD.
KGHM 30 lipca 2014 r. uruchomił produkcję w kopalni Sierra Gorda. Po okresie rozruchu, który zakończy się na początku 2015 roku, kopalnia Sierra Gorda ma produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota w pierwszych latach działalności.
Prezes nie chciał zdradzić, jakie są założenia odnośnie produkcji z tego złoża w samym 2014 r. "Jesteśmy w fazie dochodzenia do pełnych zdolności produkcyjnych. Obecne estymacje nie są jeszcze w pełni wiarygodne i wymagają uzgodnienia z naszym partnerem, Sumitomo. Dlatego nie chciałbym ich na razie podawać" - powiedział.
Jeszcze na początku roku spółka szacowała, że produkcja miedzi z chilijskiego złoża może sięgnąć ok. 70 tys. ton. Kilka miesięcy później obniżyła te założenia do ok. 50 tys. ton.
KGHM podał, że wdrożone optymalizacje techniczne pozwoliły na zwiększenie dostępnych zasobów przemysłowych projektu o 15 proc. do 1,463 mld ton.
Prognozowana średnioroczna produkcja przez ponad 20-letni okres eksploatacji kopalni, uwzględniając uruchomienie II fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu, 64 tys. uncji złota.
Wirth poinformował, że II faza inwestycji jest na etapie opracowania studium wykonalności.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.