Od budowy tego szybu zależy eksploatacja złoża Głogów Głęboki. GG-1 w Kwielicach ma zostać wydrążony w 2019 r. Głębienie szybu idzie zgodnie z planem - informuje portal górniczy biuro prasowe PeBeKa, wykonawcy robót.
Dwa podstawowe parametry szybu GG-1, to głębokość - około 1 340 metrów, średnica w świetle obudowy 7,5 m. Szyb drążony jest, już od siedmiu miesięcy, metodą mechaniczną. PeBeKa zeszło już na głębokość 250 m. Bez przeszkód prowadzone są prace przy budowie szybu wentylacyjnego SW-4, gdzie codziennie na powierzchnię wydobywa się 240 m sześc. urobku.
GG-1 osiągnął głębokość 229,3 metra w obudowie i 231,7 metra w wyłomie. Prace będą prowadzone aż do poziomu 380 metrów, po czym...
- Zmieni się wówczas metoda urabiania skał - wyjaśnia Jacek Kulicki, prezes Przedsiębiorstwa Budowy Kopalń PeBeKa. - Od tego momentu głębienie będzie się odbywać za pomocą robót strzałowych. Opracowaliśmy specjalną technologię prowadzenia tych prac, która minimalizuje szkodliwe działanie detonacji na otaczający górotwór i instalację mrożeniową.
Szyb GG-1 zlokalizowany jest w powiecie polkowickim, w gminie Grębocice. To 31. szyb w Zagłębiu Miedziowym i strategiczna inwestycja KGHM Polska Miedź SA, bo umożliwi dostęp do głęboko położonych pokładów rud miedzi występujących w strefie poniżej poziomu 1200 m, na północ od obecnie eksploatowanych złóż w obrębie obszarów górniczych Sieroszowice oraz Rudna.
Intensywne prace przebiegają pomyślnie również przy szybie wentylacyjnym-wdechowym SW-4.
- Zarówno GG-1 jak i SW-4 to ważne inwestycje dla całej grupy KGHM i cieszy nas fakt, że prace przy tych dwóch jednocześnie realizowanych inwestycjach przebiegają planowo - podkreśla prezes Kulicki. - Po zakończeniu prac GG-1 umożliwi dotarcie do najgłębszych pokładów rudy miedzi. Z kolei SW-4 poprawi warunki wentylacyjne co zapewni większą efektywność przewietrzania chodników kopalni ZG Polkowice-Sieroszowice.
Głębienie szybu GG-1 wymagało zastosowania techniki mrożenia górotworu. Prace związane z uruchomieniem procesu mrożenia górotworu wykonywane były latem 2012 roku. Przygotowano wówczas stację agregatów mrożeniowych o mocy chłodniczej ponad 3 900 kW. W lutym 2013 r. rozpoczął się jeden z kluczowych etapów budowy: mrożenie górotworu poprzedzające głębienie szybu. Do agregatów mrożeniowych trafiło 1,8 tony amoniaku (czynnika chłodniczego). Najpierw tłoczona solanka miała temperaturę minus 15 st. C, po około dwóch miesiącach wynosiła już minus 30 st. Wieża GG-1 do szczytu ma 45,5 m wysokości. W grudniu 2013 r. wydobyto z głębionego szybu pierwszy kubeł urobku.
Przedsiębiorstwo Budowy Kopalń PeBeKa SA z Lubina to jedna z największych firm budowlanych w Polsce. Przychody spółki ze sprzedaży w 2013 roku wyniosły ponad 503,5 mln złotych. Notowana jest w rankingach 500 największych polskich przedsiębiorstw Rzeczpospolitej i Polityki. Firma zatrudnia 1780 osób.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.