Ekrany słoneczne na budynkach publicznych to pierwszy krok Brzezin na drodze do uniezależnienia energetycznego. Burmistrz Brzezin Marcin Pluta uważa, że za kilka lat miasto będzie produkować energię ze źródeł odnawialnych i przesyłać ją własnymi liniami.
Jak poinformował we wtorek (29 lipca) prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Łodzi Tomasz Łysek, na montaż pięciu instalacji fotowoltaicznych na budynkach urzędu miasta, miejskiej biblioteki, dwóch szkół i przedszkola Brzeziny uzyskały ponad 760 tys. zł dotacji.
Według burmistrza Brzezin dotacja pozwoli na rozpoczęcie realizacji planu, który ma doprowadzić do uniezależnienia energetycznego miasta. Jego pierwszym etapem jest pozyskiwanie energii za pomocą ekranów słonecznych. Obliczono, że dzięki ich zastosowaniu pobór wytwarzanego w sposób konwencjonalny prądu z sieci zmniejszy się o prawie 70 kWh.
Dalsze plany zakładają wybudowanie w sąsiedztwie jednej ze szkół stacji ładowania samochodów elektrycznych - byłby to sposób na wykorzystanie nadwyżek energii uzyskanych ze źródeł odnawialnych. Zdaniem prezesa WFOŚiGW fundusz ma możliwość przekazania na ten cel dotacji, jednak do tej pory nikt w regionie łódzkim nie był zainteresowany uruchomieniem takiej działalności.
Burmistrz Brzezin podkreślił, że uruchomieniu stacji ładowania pojazdów prądem będzie towarzyszyć zakup samochodów elektrycznych dla wszystkich jednostek urzędu miasta.
Kolejnym etapem planu utworzenia w Brzezinach "Smart City" jest budowa farmy fotowoltaicznej. "Uzyskanej energii nie będziemy wtłaczać w system publiczny. Zbudujemy własne linie energetyczne i światłowodowe. Energię będziemy wykorzystywać wyłącznie do własnych, miejskich celów" - zaznaczył Pluta.
Obok energii słonecznej wykorzystywana będzie także wiatrowa. Brzeziny chcą pozyskiwać ją za pomocą wiatraków o pionowej osi obrotu. Zdaniem burmistrza są one "przyjaźniejsze dla środowiska i wyobraźni mieszkańców, którzy niechętnie widzą w swoim sąsiedztwie klasyczne wiatraki".
Ulice brzezińskiego "Smart City" będą docelowo oświetlone systemem ledowym z czujnikami ruchu. Powstanie w nim również magazyn energii elektrycznej m.in. w formie wieży ciśnień. Wyprodukowane ciepło przekazane zostanie także pływalni miejskiej. Ostatnim etapem projektu będzie produkcja, dystrybucja i sprzedaż energii ze źródeł odnawialnych.
Burmistrz podkreślił, że instalacje solarne na budynkach miejskich zostaną zamontowane jeszcze w tym roku. W jego ocenie kolejne etapy projektu są możliwe do zrealizowania w ciągu trzech lat. Brzeziny uzyskały na ten cel 11,5 mln zł z funduszy na inwestycje terytorialne Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.