Wykupienie rafinerii Orlen Lietuva przez rząd litewski od PKN Orlen nie byłoby racjonalne - uważa litewski deputowany Kestutis Glaveckas. Dodał, że gdyby jednak rząd miał wykupić tę firmę, cena powinna być symboliczna -1 lit.
Orlen Lietuva, w której PKN Orlen ma 100 proc. udziałów, to jedyna rafineria w krajach bałtyckich i największy podmiot działający na Litwie.
- Gdyby rząd miał wykupić tę firmę, cena powinna być symboliczna - jeden lit. Jednak nie byłoby to racjonalne - powiedział w czwartek Glaveckas, deputowany z ramienia Litewskiego Ruchu Liberałów, członek parlamentarnej komisji ds. budżetu i finansów, dziennikowi "Lietuvos Zinios".
Glaveckas wezwał władze do przygotowania się na najgorszy scenariusz, tzn. na zamknięcie rafinerii. - Jeśli rafineria zostanie zamknięta, będziemy się musieli zająć problemem bezrobocia. Racjonalne byłoby więc przystąpienie do zastanawiania się nad opcjami, powiedzmy, nad zaproszeniem pewnej firmy do zainwestowania w ten region w zamian za pewne korzyści, np. mam na myśli promowanie alternatywnej produkcji - powiedział.
W pierwszej połowie br. strata Orlen Lietuva (EBITDA - wynik przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków oraz amortyzacji) wyniosła 3,541 mld litów, w tym w drugim kwartale 3,495 mld litów (1 euro = 3,45 lit) - podała agencja BNS.
W środę PKN Orlen informował, że planuje poprawiać rentowność litewskiej spółki Orlen Lietuva, m.in. poprzez zmniejszanie kosztów i optymalizację nakładów inwestycyjnych, jednak nie wyklucza wariantu czasowego wyłączenia rafinerii w Możejkach.
PKN Orlen podał, że uwzględniając m.in. perspektywy rynkowe i parametry makroekonomiczne dokonał m.in. odpisu w wysokości 4,2 mld zł wartości aktywów rafineryjnych litewskiej grupy Orlen Lietuva. Po odpisie wartość majątku litewskiej spółki to 0,5 mld zł.
PKN Orlen przypomniał w środę, że w 2013 r. oraz w pierwszych miesiącach 2014 r. wynik operacyjny Orlen Lietuva był ujemny. Powodem tego - według płockiego koncernu - są m.in. problemy logistyczne litewskiej rafinerii. W 2013 r. Orlen Lietuva odnotowała stratę netto w wysokości 94,3 mln dol.
Na początku lipca PKN Orlen informował PAP, że nie prowadzi żadnych negocjacji dotyczących sprzedaży Orlen Lietuva. Jak przyznał wtedy płocki koncern, prowadzone są natomiast wewnętrzne analizy różnych scenariuszy strategicznych dla rafinerii litewskiej spółki.
Odpowiadając na pytania PAP dotyczące prasowych spekulacji na temat rozmów o sprzedaży Orlen Lietuva, PKN Orlen podał wówczas, że spółka ta prowadziła w ostatnim czasie "intensywne rozmowy z przedstawicielami litewskich władz na temat potencjalnych rozwiązań, które mogłyby wpłynąć na poprawę sytuacji" Orlen Lietuva.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Zaproponować Litwie kupno za wysoką cenę zwracającą poniesione koszty. Gdy odmówią - przerobić na bazę przeładunkową rozbierając i wywożąc wszystko co się da. Ile jeszcze mamy być wodzeni za nos przez nich?