20 lipca 1964 r. na powierzchnię wyjechał pierwszy węgiel z kopalni Staszic. Z okazji 50-lecia funkcjonowania zakładu w niedzielę (20 lipca) w cechowni zakładu została odprawiona uroczysta msza święta, koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Grzegorza Glenca - proboszcza parafii pw. św. Barbary i ks. kanonika Izydora Harazina - byłego proboszcza tej parafii. Oprawę muzyczną zapewniła zakładowa orkiestra kierowana przez Grzegorza Mierzwińskiego.
W nabożeństwie, poza byłymi i obecnymi pracownikami kopalni, udział wzięli Tadeusz Skotnicki, wiceprezes Katowickiego Holdingu Węglowego, do którego należy zakład, prezydent Katowic Piotr Uszok oraz obecne władze kopalni z dyrektorem Tomaszem Cudnym na czele. Wśród gości nie zabrakło także poprzednich dyrektorów. W tym gronie znalazł się m.in. Bogusław Rozkosz, który jest uznawany za pierwszego dyrektora katowickiej kopalni. Zakładem zarządzał w latach 1959-1967.
W czasie mszy głos zabrał dyrektor Cudny, który zaznaczył, że uroczystości jubileuszowe są skromne, co jest m.in. związane z kondycją branży. Przypomniał też, że Staszic od 1 stycznia 2010 r. stał się częścią dwuruchowej kopalni Murcki-Staszic.
- Zawsze o sile tej kopalni decydowali ludzie, załoga utożsamiająca się z kopalnią na dobre i na złe. Składam hołd wszystkim pokoleniom górniczej braci, dla których kopalnia Staszic była czymś więcej niż tylko miejscem pracy. Przekazuje byłym pracownikom kopalni wyrazy wdzięczności za stworzenie pięknej karty w historii polskiego górnictwa. Jestem przekonany, że prowadzona przez nas w minionym półwieczu działalność produkcyjna, dobrze służyła państwu i lokalnej społeczności. Dlatego nasz jubileusz obchodzimy w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Mimo wielu trudności udało nam się przystosować do surowych, bezwzględnych wymogów wolnego rynku. Wszystkim, którzy mają w tym udział składam serdeczne podziękowania - mówił dyrektor Tomasz Cudny.
Jubilatka w ciągu 50 lat swojej działalności ma się czym pochwalić. Do chwili obecnej w Staszicu zgłębiono 4770 m szybów i szybików. Wydrążono ok. 873 km wyrobisk korytarzowych oraz wyeksploatowano 301 ścian wydobywczych, w tym 59 ścian podsadzkowych i 242 ściany zawałowe, uzyskując z nich w sumie 155 mln t węgla.
W galerii: Msza św. z okazji jubileuszu 50-lecia kopalni Staszic. Katowice, 20 lipca 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A ile wódy na terenie kopalni obalono.
Nie było biskupa to się nie liczy - impreza nieudana.
4770 szybów i szybików Bu ha ha ha!! Ale głupoty piszecie Cała Europa chyba tyle szybów nie ma :))
Autor zjadł metry :)
do autora 4770 szybów i szybików ?? chyba rekord swiata :)