Australijska firma Prairie Downs Metals Limited wyda 680 mln dolarów na inwestycję związaną z wydobyciem węgla na Lubelszczyźnie. Spółka ma cztery koncesje rozpoznawcze, a budowa kopalni rozpocznie się w 2016 r. Dyrektor generalny ocenia, że dzięki nowoczesnym technologiom polskie kopalnie mogą być rentowne. Węgiel jeszcze przez wiele lat będzie jednym z głównych źródeł energii.
- Mamy spore aktywa węglowe w Lubelskim Zagłębiu Węglowym w Polsce, które wykorzystamy do rozwoju - zapowiada w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Benjamin Stoikovich, dyrektor generalny Prairie Downs.
- Przejęliśmy kontrolę nad koncesją węglową w połowie 2012 roku. Do tej pory wydaliśmy prawie 10 milionów dolarów na analizy i prace rozpoznawcze. Przewidzieliśmy szacunkowo, że nakłady inwestycyjne na projekt sięgną 680 milionów dolarów, a budowę rozpoczniemy w 2016 roku.
Australijska spółka ma cztery koncesje rozpoznawcze w bezpośrednim sąsiedztwie kopalni LW Bogdanka. Ich łączna powierzchnia to 182 km2. Na podstawie ponad 200 odwiertów w obrębie posiadanych koncesji i w ich sąsiedztwie Prairie Downs szacuje, że zasoby węgla mogą sięgać nawet 1,6 mld ton. Sąsiednia Bogdanka w 2013 r. wydobyła 8,35 mln ton węgla handlowego.
Stoikovich podkreśla, że nowe kopalnie węgla mają nadal szanse na rentowność, ale muszą być nowoczesne. To właśnie największa bolączka polskiego górnictwa.
- Chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że tradycyjny polski przemysł górniczy jest od 20 lat w odwrocie. To, co my wnosimy, to nowoczesne podejście do przemysłu górniczego z użyciem najnowszych międzynarodowych technologii. Wierzymy, że rozwinięte kopalnie będą bardziej rentowne, będą generować mniejsze koszty i będą długofalową, opłacalną inwestycją dla Polski - zapowiada Stoikovich.
Dodaje, że presja na ochronę środowiska i redukcję zanieczyszczeń wpływa na zmiany w sektorze energetycznym. Pomimo nacisku na odnawialne źródła energii i energooszczędność, węgiel wciąż ma i będzie mieć duże znaczenie. Stoikovich prognozuje, że Europa będzie w coraz większym stopniu budować kompleksowy, oparty na wielu źródłach system energetyczny. Dzięki inteligentnym sieciom wykorzystywane będą zarówno źródła konwencjonalne, takie jak węgiel czy gaz, jak i energia słoneczna, wiatrowa czy z biomasy
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
aha czyli to co psze ten baran nadprzodowy to moze zostac a jak mu ktos napisze prowda to zaro usówocie wy sie tyz idzcie leczyc pismaki bo mocie takie somo myslenie jak ten baran naRa
Ten kraj już został sprzedany
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Myślę że górnictwo trzeba sprywatyzować i zlikwidować nierentowne kopalnie , wiem że to będzie cios dla branży górniczej że będą dobrowolne odejścia ale będzie też alternatywa dla górników czyli rząd przeznaczy środki na szkolenia oraz na tworzenie nowych miejsc pracy i poruszanie się po rynku pracy. Rząd uruchomi tanie kredyty na tworzenie małego i średniego biznesu z korzyścią dała społeczeństwa. Restrukturyzacja , prywatyzacja i zaciskanie pasa oraz likwidacja przywilejów .
nie rozumiem dlaczego w artykule została zamieszczona informacja o tym, że skoro PD Co ma koncesje na rozpoznanie to już w roku 2016 rozpocznie budowę kopalni - żeby rozpocząć działalność górniczą niezbędne jest posiadanie koncesji na wydobycie a firma PD Co takowej chyba jeszcze nie ma (brak informacji w atrykule).
to ciekawe z czego kasę wyciągną Przyszowice,,Paniówki, chudów, bo na razie KOMPANIA to dojna krowa. Jak by nie Kompania to te wsie by wyglądały jak na lubelszczyżnie albo na Ukrainie. Ale tak już jest z wieśniakami dostaną palec od razu całą rękę chcą.
Musimy tworzyć podwaliny dla nowoczesnego górnictwa . Wszyscy razem musimy zrobić krok do przodu , a my robimy ten krok do tylu .
Każda kopalnia z daleka od Przyszowic, Paniówek i Chudowa mnie cieszy. Ryjcie gdzie chcecie ale nas zostawcie już w spokoju.
pustaku obojetnie jaki nick wpiszesz dalej bedziesz pisoł tak glupio jak zawsze pochwol sie wiela ty mioles lat jak poszles na penzyja lapata to ty widzioles w komorze jak ja wydawoles ludziom ty mi smierdzisz jakims podstawionym udupem abo co gorsza jakims sztajgrem co przerobil za fizycznego ze trzy lata a potem społ na podziałach jakbys faktycznie sie narobił tak jak godosz to takie glopie teorie by ci nawet na mysl nie przyszły a co dopiero tak pisac
KOKO zmienił nick?? Ta siła argumentu powala... (szczególnie te strugi i łopaty - w końcu po 2014r łopat się nie będzie używać - toteż deputat będzie nieuzasadniony!)
Myślę że trzeba likwidować nierentowne kopalnię i inwestować w budowę nowych kopalń na lubelszczyźnie. Nie powinno się wracać do odpraw powinno się przeznaczyć pieniądze na szkolenia i tworzenie nowych miejsc pracy. Przy dzisiejszych technologiach nie powinno się produkować młodych 43 letnich emerytów wiek emerytalny to 58 lat i 30 lat pracy pod ziemią tak powinno być. Emeryci którzy przeszli na emerytury do 2014 roku powinni miec deputat węglowy gdyż oni zaczynali pracę w na łopaty lub strugi