500 mln zł zainwestuje Dalkia w Poznaniu w elektrociepłownię i sieć ciepła - poinformował wiceprezes spółki Bogdan Świątek. Dzięki inwestycjom ma się poprawić jakość powietrza w Poznaniu, a do sieci ciepłowniczej przyłączeni zostaną nowi odbiorcy.
W Poznaniu wybudowany zostanie nowy blok gazowo-parowy o mocy 46 megawatów mocy cieplnej (MWt) oraz powstanie ok. 80 km nowej sieci ciepłowniczej, a ok. 40 km zostanie zmodernizowane. Na terenie Poznania powstaną trzy nowe źródła ciepła o mocy 18 MWt każde - te instalacje będą uruchamiane tylko przy silnych mrozach jako uzupełnienie mocy systemu ciepłowniczego miasta.
Większość z 500 mln zł zostanie wydana do 2018 r. na budowę nowego bloku.
Do Dalkii w Poznaniu należy położona na obrzeżach miasta elektrociepłownia (EC) Karolin wytwarzająca 913 MWt energii oraz zlokalizowana w centrum Poznania EC Garbary o mocy 51 MWt, która zostanie zamknięta w 2016 r.
Jak podkreślił we wtorek (10 czerwca) na konferencji prasowej wiceprezes spółki Bogdan Świątek "Dalkia Poznań pokrywa obecnie 60 procent zapotrzebowania na ciepło w mieście".
- W 2022 r. chcemy osiągnąć poziom 65-70 procent - dodał.
Wiceprezes zaznaczył, że udział ten w przyszłości nie wzrośnie powyżej 70 procent, ponieważ sieci ciepłowniczej nie opłaca się budować w miejscach, gdzie dostępny jest gazociąg lub zabudowa mieszkaniowa jest rozproszona.
- Do 2018 r. chcemy zmniejszyć sześciokrotnie emisję tlenku siarki do atmosfery, trzykrotnie tlenku azotu i pięciokrotnie pyłów. Tak, aby spełniać unijne normy. Po 2018 r. elektrociepłownia rocznie będzie emitowała tylko 50 ton pyłów - przedstawił plany spółki Świątek.
Do 2022 r. miasto wspólnie z Dalkią chce zlikwidować większość palenisk węglowych w trzech dzielnicach Poznania oraz wygasić starsze kotłownie gazowe i olejowe na terenach, gdzie dostępna jest sieć ciepłownicza. Jak przekazują przedstawiciele miasta i Dalkii, zmniejszy to emisję szkodliwych pyłów do atmosfery o 125 ton rocznie.
Jak powiedział zastępca prezydent Poznania Mirosław Kruszyński, celem miasta jest, aby jak największa liczba budynków była przyłączona do sieci ciepłowniczej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.