W siemianowickim Parku Tradycji we wtorek (10 czerwca) rozpoczął się II Międzynarodowy Kongres Silesia Innovatica - Dni Górnicze 2014. Głównym tematem tegorocznej edycji konferencji jest innowacyjna kopalnia. Oczywiście pierwszego dnia nie zabrakło także pytań dotyczących kondycji polskiego górnictwa i jego przyszłości. Kongres jest również okazją do nagrodzenia firm i instytutów, które stawiają na innowacyjne rozwiązania.
Gości, którzy przybyli do Parku Tradycji powstałego w wyniku renowacji budynku maszynowni i szybu wyciągowego kopalni Michał, przywitał Artur Kowalczyk, prezes Korporacji Aerologii Górniczej - głównego patrona imprezy. Po nim głos zabrali m.in. Jacek Guzy - prezydent Siemianowic Śląskich, Dawid Kostempski - prezydent Świętochłowic i prezes Górnośląskiego Związku Metropolitalnego, prof. Wiesław Banyś - rektor Uniwersytetu Śląskiego, który jest partnerem Kongresu, Janusz Olszowski - prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej oraz Andrzej Chłopek - prezes Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego. Konferencji patronował wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Życzenia udanych obrad, w jego imieniu, uczestnikom kongresu przekazał Leszek Boniewski z zarządu powiatowego Polskiego Stronnictwa Ludowego w Katowicach.
- Przy okazji takiego wydarzenia jak Kongres podziele się z Państwem pewną refleksją oraz chcę uczulić Państwa na to, że górnictwo to nie tylko kopalnie i spółki węglowe. Są to także tysiące przedsiębiorstw małych i średnich, które funkcjonują wykorzystując tę koniunkturę, którą stwarza przemysł wydobywczy. Spróbujmy zatem z takiej perspektywy spojrzeć na górnictwo. Widzę tu dzisiaj sporą grupę przedstawicieli firm reprentujących szeroko pojęte górnictwo. Bez nich nie byłoby nowoczesnych kopalń i nie byłoby naszego nowoczesnego górnictwa, którym chwalimy się na całym świecie - mówił do zebranych szef GIPH Janusz Olszowski.
Po wystąpieniach podpisano listy intencyjne. Pierwszy z nich dotyczył współpracy środowisk biznesowych z uczelniami wyższymi. Parafowali go rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Wiesław Banyś, dziekan Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Antoni Kalukiewicz oraz członkowie zarządu Korporacji Aeorologii Górniczej Artur Kowalczyk i Przemysław Gabryś.
Kolejny list dotyczył natomiast współpracy pomiędzy Eltrans Mining i Elmech Kazeten. Swoje podpisy złożyli na nim szef rady nadzorczej Eltrans Mining Ryszard Andrysiak oraz wiceprezesi Elmech Kazeten Stanisław Kowalczyk i Beata Szafraniec.
W czasie otwarcia Kongresu nie zabrakło także miejsca na wyróżnienia i nagrody. Uhonorowano firmy i instytuty, które wprowadzją na rynek innowacyjne rozwiązania. Wręczono też statuetki Wirtuoz Biznesu oraz Go Silesia Business.
W gronie nagrodzonych za innowacje znaleźli się Sandvik, Elmech Kazeten, Bosch Rexroth, Gabrypol wraz z Instytutem Techniki Górniczej Komag oraz Instytut Technik Innowacyjnych Emag.
Tytuł Wirtuoza Biznesu otrzymała Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa. Nagrodę w imieniu organizacji odebrał prezes Janusz Olszowski. Natomiast wyróżnienie Go Silesia Business przypadło firmie Gray B.
Po wręczeniu nagród rozpoczął się pierwszy z paneli dyskusyjnych. Dotyczył on przyszłości polskiego górnictwa. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Janusz Olszowski, prezes Strowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa prof. Wiesław Blaschke oraz Artur Kowalczyk. Sesja ta zakończyła cześć Kongresu odbywającą się w Siemianowicach. W czasie kolejnych dwóch dni uczestnicy będą debatować w Zawierciu. Tam poruszą tematy dotyczące górniczych zagrożeń naturalnych, technik i technologii dla potrzeb drążenia i utrzymania podziemnych wyrobisk górniczych, transportu dołowego ludzi i materiałów w zakładach górniczych, a także relacji pomiędzy branżą węglową a polską energetyką.
Patronem medialnym Kongresu jest Trybuna Górnicza.
W galerii: Pierwszy dzień II Międzynarodowego Kongresu Silesia Innovatica - Dni Górnicze 2014. Siemianowice Śląskie, 10 czerwca 2014 r. (zdjęcia: Maciej Dorosiński - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Większość wymienionych firm to pasożyty żywiące się na ich nosicielu czyli kopalniach. Te same towary poza górnictwem są często 2-3 razy tańsze. CBA, Prokuratura i UOKiK rozbiły już układ w klejach, pianach i spoiwach. Teraz kolej na innych. Może pompy i wentylatory?
Bicia piany ciąg dalszy
witam. oszczĘdnoŚci na waloryzacji flapsÓw.sĄ juŻ wszĘdzie e-faktury to lepiej zastĄpiĆ nowe kwitki z wypŁat w kopertach na e-kwitki.
gratuluję autorytetom górnictwa.... niejaka szafraniec beata ma być autorytetem w szlachetnej dziedzinie górnictwa, zawodzie szlachetnym i szlacheckim....no to tylko pogratulować...... ona może i być fachowcem jako wice prezes od pomp ssąco tłoczących. Prezesie Mariuszu szanuj dorobek i nie kieruj się urobkiem.....