Obniżenie stawki akcyzy na węgiel czy gaz ziemny nie jest możliwe ze względu na unijne regulacje - powiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń. Z kolei, mówił, stawka na energię elektryczną nie była podwyższana od 2002 r.
Dwa tygodnie temu, po spotkaniu z górnikami w Katowicach, premier Donald Tusk zapowiedział przegląd obciążeń fiskalnych dotyczących polskiego węgla.
- Jest przekonanie, że polski węgiel jest obciążony rozmaitymi podatkami, daninami, bardziej niż węgiel z nim konkurujący (...). Zobaczymy, być może znajdziemy tutaj jakieś ciekawe rozwiązania z punktu widzenia górnictwa - zaznaczył premier.
O potrzebie obniżenia opodatkowania źródeł energii, w tym węgla, mówili przedstawiciele branży wydobywczej i przemysłu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się na początku maja w Katowicach.
- Akcyza na węgiel, gaz ziemny i energię elektryczną to podatek zharmonizowany w UE. W tej chwili stawki na gaz ziemny oraz węgiel mamy na minimalnych unijnych poziomach, więc trudno sobie wyobrazić, abyśmy mogli je jeszcze obniżyć - poinformował Cichoń.
Zaznaczył, że stawka na energię elektryczną obowiązuje od 2002 roku i od tamtej pory nie była zmieniana nawet o wskaźnik inflacji.
- Relatywnie zatem jest ona co roku niższa. Ewentualne obniżenie akcyzy na energię nie pomogłoby górnictwu, a mogło by jedynie przeszkodzić w wyjściu z procedury nadmiernego deficytu - dodał wiceminister.
W informacji przekazanej PAP resort finansów podał, że opodatkowanie akcyzą wyrobów węglowych, gazowych jak również energii elektrycznej wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy Rady 2003/96/WE.
- Przepisy unijne określają między innymi stawkę minimalną podatku akcyzowego, poniżej której państwa członkowskie nie mogą opodatkować tych wyrobów, jak również określają zasady opodatkowania oraz zakres zwolnień obligatoryjnych oraz fakultatywnych - wyjaśniono.
MF poinformowało, że minimalna stawka akcyzy na gaz ziemny o zastosowaniu gospodarczym wynosi 0,15 euro/GJ, a na gaz ziemny o zastosowaniu niegospodarczym 0,3 euro/GJ. Minimalna stawka akcyzy na węgiel i koks o zastosowaniu gospodarczym to 0,15 euro/GJ, a na węgiel i koks o zastosowaniu niegospodarczym - 0,3 euro/GJ. W przypadku energii elektrycznej o zastosowaniu gospodarczym najniższa stawka jest na poziomie 0,5 euro/MWh, a energii elektrycznej o zastosowaniu niegospodarczym - 1 euro/MWh.
W przypadku węgla i gazu ziemnego przeznaczonych dla celów opałowych ustanowiono stawkę podatku akcyzowego na poziomie 1,28 zł/GJ, a na energię elektryczną - 20 zł/MWh.
- W przepisach krajowych dla węgla i gazu ziemnego wprowadzono wszystkie przewidziane w prawie unijnym zwolnienia od podatku akcyzowego dla tych wyrobów przeznaczonych dla celów opałowych - zarówno obligatoryjne, jak i fakultatywne. Zwolnieniu podlegają m.in. wyroby zużywane przez gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej, podmioty lecznicze, zakłady energochłonne, przemysł metalurgiczny, rolnictwo, w procesie produkcji energii elektrycznej i wyrobów energetycznych - zaznaczyło MF.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Czytam wypowiedzi pana Koko i dochodzę do wniosku, że ma rację.
Cięcia, cięcia i jeszcze raz cięcia.
niektórzy nie rozumieją że własny węgiel oznacza to że ten importowany musi być tańszy aby znaleźć zbyt. Jeśli jakiś młot zlikwiduje polskie górnictwo jestem pewien że wtedy obudzimy się z ręką w nocniku. Ruscy będą regulować naszą gospodarkę swoim gazem, a importowany węgiel nagle przestanie być taki tani. Inna sprawa że moim zdaniem unia i politycy powinni się serdecznie odp....od naszego górnictwa i na 100% damy sobie świetnie radę.
Już mnie to w ku... jak upadną polskie kopalnie to russcy maja nas w garścigaz przykrecaja kiedy chcą a wegiel tez dostaniemy ale za odpowiednie fanty. a kar z unii to oni mogą zapłacić i tak maja to w d... bo swoje pilegnuja a inne udu...a
Zwolnijcie polskie górnictwo od wypłat dla darmozjadów nadsztygarów i nic więcej robić nie trzeba.
Zostało na tylko głosować na Nową Prawicę inaczej polskie kopalnie zdechną
Ja mogę obniżyć akcyzę, bo nie biorę niemieckich pieniędzy.
Jasne!!!Nie da się obniżyć akcyzy,ale ze ślimaka zrobić rybę a marchewki owoc to można ?? Wiecej takich celebrytów-darmozjadów w tej Brukselia a nas załatwią na cacy.
nie ma podatku od wyrobisk przeca
zwolnijcie sektor węglowy od podatków eksploatacyjnych i podatku od wyrobisk górniczych