Propozycje dotyczące nowej Ordynacji Podatkowej przekazał m.in. przedsiębiorcom do konsultacji resort gospodarki. Gotowe rekomendacje chce przedstawić prezydentowi, premierowi i parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego.
Na uwagi resort czeka do 15 maja. "Wykorzystamy je w ramach dalszych prac nad dokumentem. Ostateczna wersja rekomendacji zostanie przedstawiona Panu Prezydentowi, Panu Premierowi oraz Parlamentowi, z sugestią powołania Komisji do spraw Reformy Prawa Podatkowego" - napisał szef Ministerstwa Gospodarki, wicepremier Janusz Piechociński na swoim blogu.
Według rozesłanej przez MG propozycji, w komisji możliwie szeroko mieliby być reprezentowani eksperci "zarówno ze strony administracji państwowej, jak i partnerów społecznych oraz świata nauki", funkcjonowałaby niezależnie od samego Ministerstwa Finansów, lecz z jego istotnym udziałem.
"Po przygotowaniu nowej Ordynacji podatkowej powinno nastąpić przygotowanie nowych regulacji dot. ustaw o podatkach dochodowych i VAT, które będą realizowały zasady przyjęte w nowej Ordynacji" - czytamy w dokumencie.
Na blogu Piechociński dodał, propozycje Ministerstwa Gospodarki powstały we współpracy z organizacjami przedsiębiorców. "Pozytywnie zaopiniowała go także Krajowa Rada Przedsiębiorczości" - napisał.
Piechociński zadeklarował, że propozycje dotyczą przede wszystkim poprawy relacji pomiędzy podatnikami a fiskusem. Rozwiązania mają likwidować zbędne obciążenia administracyjne i wspierać przedsiębiorców. Wicepremier zwrócił uwagę, polskie prawo i procedury podatkowe powinny być dla wszystkich jasne i czytelne, zaś przepisy powinny stwarzać dodatkowe zachęty dla tych, którzy rzetelnie wywiązują się ze zobowiązań.
Jak podał, rekomendacje są ściśle związane z prowadzonymi równolegle pracami nad zmianą ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (SDG). Wyraził opinię, że ustawa o SDG powinna być fundamentem prawnym dla prowadzących działalność gospodarczą. Nowa Ordynacja Podatkowa - zaznaczył - "powinna natomiast ściśle z nią współgrać".
Nowe, kompleksowe rozwiązania kwestii podatkowych zapowiedział w listopadzie ub. roku nowo powołany szef resortu finansów Mateusz Szczurek. Premier Donald Tusk ocenił, że praca nad nową Ordynacją Podatkową to zadanie nie na miesiące, tylko na lata.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.