Firma High Tech Project za 5,4 mln zł netto chce kupić ostatnią działkę w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W środę (2 kwietnia) otwarto przetargowe oferty. HTP jako jedyna złożyła ofertę.
Firma, która jest zarejestrowana w Warszawie, a ma swój oddział w Białymstoku, chce produkować panele fotowoltaiczne na potrzeby instytucji i osób indywidualnych. Spółka działa od 2013 r. Deklaruje w Białymstoku zainwestowanie 195 mln zł oraz zatrudnienie 74 pracowników. Swoją fabrykę chce zbudować na działce o powierzchni 3,2 ha. To ostatni wolny grunt pod inwestycje w białostockiej podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński powiedział dziennikarzom, że inwestycja HTP będzie jedną z największych w 18-letniej historii suwalskiej strefy. Dotychczas większe inwestycje zrealizowały jedynie Pfleiderer w Grajewie oraz Rockwool Polska.
HTP to polska firma. - Tym bardziej cieszy, że mamy kapitał polski - powiedział. - To przedsiębiorstwo wysokich technologii - dodał Żyliński.
Fabryka paneli fotowoltaicznych ma powstać do końca 2018 r. Żyliński powiedział, że jeszcze nie wiadomo, kiedy inwestycja się rozpocznie. Dodał jednak, że firmie zależy na szybkim postępie prac.
- Zapowiada się niezwykle innowacyjne przedsięwzięcie. Spółka zamierza być jedną z wiodących firm w branży fotowoltaiki w Polsce i Europie - podkreślił.
Podstrefa Białystok SSSE zajmuje ok. 30 ha. Wszystkie należące do niej działki znalazły inwestorów. Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski deklarował wcześniej, że miasto chce powiększenia obszaru podstrefy o ok. 19 ha znajdujących się wokół Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego (BPNT), który graniczy z podstrefą. Grunty BPNT są uzbrojone; przygotowano je pod inwestycje w ramach projektu dotyczącego budowy BPNT.
- Widać, że strefa jest kołem zamachowym przedsiębiorczości w Białymstoku. Powstaje fajny obszar przemysłowy, ale przedsiębiorcy oczekują wsparcia i to wsparcie dają nam właśnie ulgi strefowe - podkreślił Żyliński.
Szef suwalskiej SSE chce w połowie roku złożyć do Ministerstwa Gospodarki wniosek o powiększenie jej obszaru o kolejnych ok. 150 hektarów łącznie w kilku gminach w regionie (chodzi m.in. działki w Michałowie, Siemiatyczach, Hajnówce, Grajewie, Szczuczynie i Narewce). Ma nadzieję, że będzie on dotyczył również gruntów w Białymstoku. Samorządy muszą się do tego przygotować, m.in. zgromadzić potrzebne dokumenty.
Suwalska strefa obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.