Deportacje w Związku Sowieckim jako stalinowski instrument terroru. Internowania i aresztowania mieszkańców Górnego Śląska przez NKWD. Warunki życia i pracy deportowanych Górnoślązaków na przykładzie obozów Regionu Doniecko-Naddnieprzańskiego... To jedne z wielu artykułów naukowych pomieszczonych w pracy zbiorowej "Wywózka...".
"Wywózka. Deportacja mieszkańców Górnego Śląska do obozów pracy przymusowej w Związku Sowieckim w 1945 roku. Faktografia - konteksty - pamięć", to rzecz, którą wydał katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Pracę zredagowali pracownicy IPN - Sebastian Rosenbaum i Dariusz Węgrzyn. Swój udział w wydaniu "Wywózki..." mają Urząd Miasta Radzionków oraz Muzeum w Gliwicach.
Wydawcy rozpoczynają promocję książki. Na początek zapraszają do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie (Św. Wojciecha 118, kwietnia, godz. 11.00) i Muzeum w Tarnowskich Górach (Rynek 1, 9 kwietnia, godz. 17.00). Prezentacja połączona będzie z dyskusją.
Dodajmy, że "Wywózka...", to nie tylko zbiór artykułów profesjonalnych historyków, ale także relacji samych pokrzywdzonych.
W styczniu 1945 r. Państwowy Komitet Obrony ZSRR wydał rozkaz o wywózce na roboty w ZSRR zdolnych do pracy Niemców z terenów zajętych przez krasnoarmiejców - mężczyzn w wieku od 17 do 45 lat i kobiet w wieku od 18 do 30 lat. Górnoślązaków potraktowano jako Niemców. Do Związku Sowieckiego wywieziono ich kilkadziesiąt tysięcy. Wielu z nich nie wróciło z zsyłki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.