Jak dowiedział się portal górniczy nettg.pl w poniedziałek (24 marca) między godziną 9.30 a 10.00 ma rozpocząć się podziemne zgazowanie węgla w kopalni Wieczorek. W tym właśnie czasie do georeaktora, za pomocą specjalnego otworu, zostaną podane środki zapalające.
Eksperyment będzie odbywał się na poziomie 400 m i objętych nim zostanie 1200 t węgla. Będzie on realizowany w ramach projektu pt.: "Opracowanie technologii zgazowania węgla dla wysokoefektywnej produkcji paliw i energii elektrycznej". Badania w tym względzie prowadzi Główny Instytut Górnictwa, który zabezpiecza cześć naukową projektu realizowanego w kopalni Wieczorek.
Zgazowania węgla w pokładzie 501 ma potrwać maksymalnie 3 miesiące. Przedstawiciele kopalni zastrzegają jednak, że może się on skończyć wcześniej jeśli pojawią się sytuacje awaryjne.
- Dobraliśmy taki wachlarz zabezpieczeń, na jaki pozwala obecnie stan wiedzy i techniki górniczej. Uważam, że pozwolą one na zapewnienie bezpieczeństwa zarówno dla ruchu zakładu górniczego i zatrudnionych ludzi oraz bezpieczeństwa powszechnego - podkreślił w rozmowie z portalrm górniczym nettg.pl dyrektor kopalni Wieczorek, który dodaje, że proces będzie cały czas nadzorowany, by nie wymknął się spod kontroli.
Gdyby jednak coś poszło nie tak kopalnia jest przygotowana. W odwodzie są bowiem gazy inertne, których wprowadzenie do georekatora ugasi węgiel. Ostatecznym rozwiązaniem jest także podsadzka hydrauliczna. Jej zastosowanie jednak równa się z definitywnym końcem projektu.
Szacuje się, że prędkość zgazowania węgla wyniesie ok. 600 kg na godzinę. Nie jest to jednak maksimum ponieważ, przy odpowiedniej regulacji instalacja może nawet "wyciągnąć" 700 kg. Z tej masy węgla będzie można uzyskać ok. 1680 m3 gazu na godzinę.
- Proces podziemnego zgazowania węgla budzi nadzieje na eksploatacje tych zasobów, których na chwilę obecną nie da się wybrać systemami klasycznymi. Są to pokłady, które są położone bardzo głęboko lub takie które stanowią resztki, a ich wybieranie metoda klasyczną byłoby nieefektywne ekonomicznie - wyjaśnia dyrektor Pieszczek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Jeżeli się nie powiedzie to też jest jakaś informacja, też ma swoją wartość i należy taka informację cenić a o powodach pamiętać. Generalnie z tego, co widzę ze zdjęć to warunki są bardzo trudne, jeżeli tutaj się powiedzie, to i w każdym innym miejscu powinno...
ciekawe czy tak obszerne informacje podadzą jak sie eksperyment nie powiedzie
W Czarnobylu też experymentowali efekt znamy ,,,też im się wydawało że wszystko mają pod kontrolą ....