Kierunek inżynieria materiałowa prowadzony na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie otrzymał prestiżową akredytację European Network for Accreditation of Engineering Education - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe AGH.
Pierwsze w historii akredytacje dla polskich kierunków technicznych otrzymały dwie uczelnie: AGH oraz Politechnika Łódzka (kierunek architektura i urbanistyka). European Network for Accreditation of Engineering Education (ENAEE) to sieć zrzeszająca europejskie ośrodki zajmujące się kształceniem inżynierów.
- Jednym z działań ENAEE jest program akredytacji EUR-ACE (European Accredited Engineer) nadający najlepszym programom kształcenia certyfikat potwierdzający ich wysoki poziom kształcenia, a także zgodność z przyjętymi w Europie normami i zasadami edukacji inżynierskiej. Wyróżnienie to przyznawane jest przy współpracy z KAUT - Komisją Akredytacyjną Uczelni Technicznych - powołaną przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych w 2001 roku. KAUT jest dziesiątą europejską komisją akredytacyjną, która uzyskała uprawnienia do nadawania certyfikatu EUR-ACE - wyjaśnia rzecznik AGH Bartosz Dembiński.
Akredytacja dla kierunki inżynieria materiałowa na AGH, przyznana w uznaniu wysokiej jakości kształcenia na studiach pierwszego i drugiego stopnia, obowiązuje do roku akademickiego 2017/2018.
- Certyfikat przyznany przez ENAEE dla kierunku to jednocześnie sygnał dla pracodawców, którzy uzyskują zapewnienie, że kompetencje kandydata w zakresie wiedzy, rozumienia i umiejętności praktycznych są zgodne z międzynarodowymi standardami kształcenia inżynierów. Wyróżnienie to jest także bonusem dla studentów, bowiem certyfikat ten jest rozpoznawalny przez pracodawców w Europie - dodaje rzecznik.
Inżynieria materiałowa na Wydziale Inżynierii Materiałowej i Ceramiki to kierunek na którym studenci zdobywają wiedzę z zakresu nauk ścisłych, a także nauk o materiałach ceramicznych, polimerowych, biomateriałach, materiałach funkcjonalnych i kompozytowych. W procesie kształcenia szczególny nacisk położony jest na zdobywanie umiejętności projektowania, doboru i badania materiałów do różnych zastosowań (np. wytwarzania implantów medycznych). Kształcenie obejmuje przygotowanie do podejmowania aktywności badawczej, obsługi specjalistycznej aparatury oraz systemów w zakresie inżynierii materiałowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.