Pakiet regulacji klimatycznych przedłożony przez Komisję Europejską 22 stycznia 2014 r. powinien być dogłębnie przedyskutowany przez państwa członkowskie, a wiążące decyzje w tej sprawie powinny podejmować nowy Parlament i Komisja, które będą miały więcej czasu na rozważenie złożonych problemów gospodarczych UE i kwestii klimatycznych na skalę globalną - zwracają uwagę członkowie Central Europe Energy Partners w memorandum skierowanym na ręce Hermana Van Rompuy, przewodniczącego Rady Europejskiej.
Memorandum to wyraz stanowiska polskich środowisk gospodarczych w sprawie nowych ram polityki energetyczno-klimatycznej, które mogą być przyjęte przez Radę Europejską 20 marca. Sygnatariusze memorandum, zwracając uwagę na doświadczenia płynące z realizacji pakietu energetyczno-klimatycznego 2020, zwracają uwagę, że doświadczenie ostatniego kryzysu finansowego i gospodarczego w Europie jasno uwydatnia potrzebę zredefiniowania polityki klimatycznej UE i zharmonizowania jej z polityką społeczną i gospodarczą Unii.
- Dziś dwa najpoważniejsze wyzwania, przed którymi stoimy, to powrót naszych gospodarek na ścieżkę wzrostu i tworzenie nowych miejsc pracy. Nie zrealizujemy tego, jeśli ceny energii nadal będą rosły w porównaniu z naszymi globalnymi konkurentami - czytamy w memorandum.
Jego autorzy zwracają również uwagę, że przy obecnej różnorodności miksów energetycznych poszczególnych państw członkowskich, nie sprawdza się jednolite podejście do polityki energetycznej. Wskazują także, że z punktu widzenia społeczeństwa jedynym efektem wprowadzenia obecnej polityki klimatycznej jest systematyczny wzrost cen energii.
- W celu spełnienia wymogów pakietu klimatycznego 2020, tylko w Europie Centralnej, poziom niezbędnych inwestycji w sektorze energetycznym do roku 2020 powinien wynosić około 400 mld euro. Będzie to miało duży wpływ na ceny energii i jesteśmy przekonani, że ani nasze społeczeństwa, ani nasze gospodarki nie będą w stanie udźwignąć tego obciążenia - konkludują autorzy memorandum.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.