Przedsiębiorstwa przemysłowe jako fundament gospodarki i nowe wyzwania polityki przemysłowej to główne tematy konferencji, którą otworzył wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Debata odbyła się w czwartek (13 marca) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie - poinformowało portal górniczy nettg.pl biuro prasowe resortu gospodarki.
Wicepremier zaznaczył, że ostatni kryzys na światowych rynkach pokazał, jak ważny dla stabilności nowoczesnej gospodarki jest przemysł. Dodał, że sektor ten stanowi źródło innowacyjnych rozwiązań, jest także ważnym pracodawcą i wsparciem dla otoczenia biznesu.
- Z tego względu poprawa warunków funkcjonowania przemysłu w Europie jest podstawą zapewnienia konkurencyjności UE w wymiarze globalnym - powiedział.
Szef resortu gospodarki podkreślił także, że Europa powinna wypracować nowe przewagi konkurencyjne.
- Polska chce w przestrzeni UE kreować debatę nie w kategoriach zagrożeń, lecz spójności pomiędzy politykami: klimatyczną, energetyczną, przemysłową i handlową - powiedział. Przypomniał, że polityka przemysłowa jest tematem poruszanym systematycznie na europejskim forum. - W styczniu tego roku w gronie 22 państw członkowskich UE w Rzymie dyskutowaliśmy o reindustrializacji. Polityka przemysłowa była też tematem konferencji w ramach współpracy Trójkąta Weimarskiego w Krakowie. 20 i 21 marca 2014 r. będzie natomiast przedmiotem obrad Rady Europejskiej - przypomniał wicepremier.
Wicepremier podkreślił również rolę więzi pomiędzy gospodarką, administracją publiczną i środowiskiem akademickim.
- Cieszę się, że do powołanych przez MG Krajowej Rady Przedsiębiorczości czy Komitetu Gospodarczej Myśli Strategicznej dołączyły osoby o znaczącym dorobku naukowym. Są one wsparciem w tworzeniu jak najlepszych warunków rozwoju przedsiębiorczości, innowacyjności i konkurencyjności Polski - ocenił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.