- Śląski węgiel trzeba docenić, trzeba również zadbać o czyste środowisko - przyznał w rozmowie z dziennikarzem portalu górniczego nettg.pl Tadeusz Chrószcz, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce. Jego zdaniem nie do przyjęcia jest pomysł wyeliminowania ogrzewania mieszkań i domów węglem, na który wpadli samorządowcy z Krakowa.
- Należy postawić na dobrej jakości węgiel z naszych kopalń. W tej kwestii potrzebna jest ścisła współpraca z Kompanią Węglową, pozostałymi spółkami węglowymi i funduszami wspierającymi, w tym Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Dobrej jakości węgla, spełniającego wysokie kryteria ekologiczne, nie może nam brakować. Niezbędna jest również dobra kampania promocyjna. Społeczeństwo trzeba do węgla przekonać. To na pewno się uda - przyznał Chrószcz.
Warto zatem przypomnieć, że przed trzema laty doskonałe efekty przyniosła kampania na rzecz przydomowych oczyszczalni ścieków. Wówczas w woj. śląskim powstało 200 przydomowych oczyszczalni ścieków, wartych w sumie prawie 1,5 mln zł. Wciąż budowane są kolejne, także dzięki pożyczkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Kwestia zagospodarowania ścieków to dziś jeden z najpoważniejszych problemów ochrony środowiska i gospodarki wodnej. Przydomowe oczyszczalnie powinny powstawać wszędzie tam, gdzie nieopłacalna jest budowa kanalizacji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
A kto będzie naprawiał szkody górnicze, bo Kopania Węglowa za bardzo się nie kwapi do tego. Przypominam że, Kopalnię czeka jeszcze rekultywacja gruntów, a to nie jest takie tanie!
Nie wierzę w przemianę Przewodniczącego Chrószcza. Zawsze na tyle na ile się dało (a nawet więcej) działał przeciwko górnictwu węglowemu i na jego szkodę. A może Pan Przewodniczący sobie przypomni z czyjej inicjatywy powstał niedawno projekt wprowadzenia podatku od podziemnych instalacji i wyrobisk górniczych ? A kto wprowadzał wszystkich w błąd twierdząc że ten podatek się gminom należy ?
Ciekawe kto sponsoruje stowarzyszenie gmin górniczych. Pewnie Kompania sypnęła parę złoty to prezes chwali jak tylko może. Gminy górnicze nie powinny z górnictwa dostać złamanego grosza. Niech gminy dochodzą swoich praw w sądach jak mieszkańcy na których włodarze gmin górniczych ściągają plagę szkód górniczych. To nauczą się dbać o gminy.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.