W poniedziałek, 3 marca z inicjatywy Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierda Dziekońskiego i posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka w Pałacu Prezydenckim odbyła się konferencja poświęcona strategii funkcjonowania Wspólnoty Energetycznej w latach 2016 - 2026 - informuje biuro prasowe kancelarii.
Debata, z udziałem wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego oraz szefów wiodących spółek energetycznych z Europy Środkowej i Wschodniej koncentrowała się na roli środkowoeuropejskiego sektora energetycznego w tworzeniu konkurencyjnego i bezpiecznego rynku energii na terenie państw członkowskich Wspólnoty Energetycznej oraz we wzmacnianiu wewnętrznego rynku energii UE.
Dyskutowano m.in. obecny i przyszły potencjał Wspólnoty dla firm z naszego regionu, zwłaszcza w dziedzinie handlu energią i jej tranzytu przez obszar krajów członkowskich Wspólnoty. Poruszono takie kluczowe dla przyszłości Wspólnoty kwestie jak: efektywność energetyczna, równowaga polityki energetycznej i klimatycznej oraz potrzeba wspierania inwestycji energetycznych w duchu europejskiej solidarności. Istotnym elementem dyskusji były korzyści dla indywidualnych i biznesowych odbiorców energii w państwach członkowskich UE i Wspólnoty Energetycznej.
WE obejmuje 9 państw - najbliższych sąsiadów Unii Europejskiej (Ukrainę - obecna prezydencja, Gruzję, kraje Bałkanów Zachodnich, Armenię, Turcję i Norwegię), które od 2006 r. stopniowo przyjmują rozwiązania unijnego wewnętrznego rynku energii.
- Wyszliśmy z inicjatywą dzisiejszego spotkania, aby dyskutować, co w ramach mandatu przedłużenia Wspólnoty Energetycznej powinno dziać się pomiędzy krajami Unii Europejskiej a krajami wschodniego i południowego sąsiedztwa. To dzisiejsze spotkanie jest istotne szczególnie z tego względu, że kwestia Ukrainy, funkcjonowania gospodarki ukraińskiej i bezpieczeństwa całego tego obszaru w szczególnym stopniu związana jest też z kwestią bezpieczeństwa energetycznego, zarówno w wymiarze gospodarczym jak i politycznym. - powiedział Sekretarz Stanu w KPRP Olgierd Dziekoński.
Wyjaśnił, że kwestia energii jest jednym z fundamentów renesansu przemysłu w Europie. Bez energii nie będzie dobrego przemysłu europejskiego - dodał minister Dziekoński, nawiązując do niedawnego spotkania gospodarczego Trójkąta Weimarskiego w Krakowie.
- Kurek gazowy i ropociąg to dziś często równie groźna broń jak karabiny i czołgi. Widzimy to przede wszystkim w kontekście wydarzeń na Ukrainie. Potrzebna więc nam tarcza, gwarantująca bezpieczeństwo dostaw: połączony, wspolny rynek energii w regionie. Dzięki niemu energia będzie wyłącznie źródłem wzrostu gospodarczego i dobrobytu, a nie - nacisków czy szantaży - powiedział Jerzy Buzek po konferencji na temat przyszłości Wspólnoty Energetycznej (WE).
- Cel współpracy Wspólnota-Unia to uzyskanie korzyści po obydwu stronach (win-win). Dla krajów WE to poprawa bezpieczeństwa energetycznego oraz szansa na bardziej konkurencyjne ceny energii. Dla państw Unii - dywersyfikacja źródeł energii oraz tranzytu, co łączyć się też może z korzystnymi inwestycjami. Skorzystać na tym może zwłaszcza Polska, granicząca z największym krajem Wspolnoty - Ukrainą - ocenił Buzek. Podkreślił, ze Wspólnota Energetyczna jest dziś jedynym traktatem łączącym Ukrainę z Unią Europejską.
- Dyskusja o Wspólnocie Energetycznej to jest dyskusja o dostosowaniu do zasad otwartego rynku energetycznego który jest budowany przez nas w Europie i dostosowaniu do tych zasad również nowych krajów, które w ramach tej Wspólnoty zmieniają swoje wewnętrzne regulacje - zaznaczył Sekretarz Stanu Olgierd Dziekoński.
- Firmy z naszej części Unii mają szczególną rolę do odegrania ze względu na bliskość państw Wspólnoty. Dlatego tak ważna była ta wymiana pomysłów i doświadczeń w gronie szefów firm z Europy Środkowo-Wschodniej. Analizowaliśmy zarówno możliwości wsparcia krajów WE, jak i uzyskania korzyści przez inwestorów - dodał były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.
Konferencja okrągłego stołu była elementem prac nad strategią Wspólnoty Energetycznej na lata 2016-2026. Przygotowuje ją 6-osobowy zespół ekspertów. Na jego czele - z nominacji Komisji Europejskiej i Rady Ministrów Wspólnoty - stoi Jerzy Buzek. Strategia gotowa będzie do czerwca 2014 r.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.