Wprawdzie laureaci najważniejszych nagród górniczych roku zostaną ogłoszeni dopiero dzisiaj po południu, podczas gali konkursowej XXIII Szkoły Eksploatacji Podziemnej w teatrze im Juliusza Słowackiego, ale TG już teraz uchyla rąbka tajemnicy. Jak udało się nam dowiedzieć nieoficjalnie, Roman Łój, prezes Katowickiego Holdingu Węglowego, został uznany za Osobowość Roku w konkursie Górniczy Sukces Roku, organizowanym przez Górniczą Izbę Przemysłowo-Handlową oraz Szkołę Eksploatacji Podziemnej.
- Jury zdecydowanie skłoniło się do uhonorowania pana Romana Łoja za całokształt działalności. Dostrzeżono działania pana prezesa na rzecz wzmocnienia pozycji KHW oraz dobre wyniki Holdingu w bardzo trudnym 2013 r. Uznanie zyskało wyjątkowe zaangażowanie prezesa Łoja w duże projekty badawcze, jak na przykład w unikatowy na skalę światową projekt podziemnego zgazowania węgla. Jury doceniło również osobowość pana prezesa, który jest człowiekiem niezwykle skromnym, wyważonym i rzetelnie wykonującym swoją robotę - dzieli się refleksją Janusz Olszowski, prezes GIPH.
Kapituła Konkursu w kategorii Innowacyjność przyznała dwie równorzędne nagrody. Główny Instytut Górnictwa został nagrodzony za "Laserowy system automatycznego pomiaru geometrii obudowy i wyposażenia szybów", natomiast Instytut Techniki Górniczej KOMAG, Instytut Napędu i Maszyn Elektrycznych KOMEL oraz Nafra Polska za opracowanie i zastosowanie rozwiązania "Ciągnik akumulatorowy GAD-1". Wśród wyróżnionych znalazły się Jastrzębska Spółka Węglowa za wdrożenie platformy szkoleniowej "Strefa sztygara" oraz należąca do Kompanii Węglowej kopalnia Halemba-Wirek za wprowadzenie systemu zdalnego monitoringu, sterowania i wizualizacji sieci elektrycznej średniego napięcia na dole kopalni. Decyzją kapituły nie przyznano nagrody w kategorii Ekologia, natomiast wyróżnienie trafiło do należącej do KW kopalni Piast za projekt "Zmniejszenie emisji SO2 przy spalaniu mułów węglowych".
Kapituła oceniła także polskie kopalnie w kategoriach Najlepsza kopalnia w roku oraz Największy postęp kopalni w roku. Za najlepszą w 2013 r. uznano LW Bogdankę. Na drugim miejscu ex aequo uplasowały się kopalnie Budryk i Marcel, a miejsce trzecie przypadło Południowemu Koncernowi Węglowemu. W drugiej kategorii - Największy postęp - laureatką pierwszej nagrody została kopalnia Rydułtowy-Anna, drugie miejsce przypadło kopalniom: Wieczorek i Pniówek, a miejsce trzecie kopalni Krupiński. Na dzisiejszej gali nagrody otrzymają także kopalnie, które uznane zostały za najbardziej bezpieczne w 2013 r. Na pierwszym miejscu ex aequo uplasowały się kopalnie Jankowice i Brzeszcze, na drugim kopalnia Bolesław Śmiały, a na trzecim - ex aequo Piast i Ziemowit. Organizatorami konkursu Bezpieczna kopalnia są m.in. Wyższy Urząd Górniczy, Główny Instytut Górnictwa oraz Fundacja "Bezpieczne Górnictwo" im. Wacława Cybulskiego.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Prezes Roman jest klasa sam dla siebie...
Gratulacje dla pana prezesa Łoja! Bardzo dobra nominacja i wybór. To jest naprawdę człowiek wyjątkowy, skromny, mądry i honorowy. A KHW miała szczęście, że wyprowadził ją z wyjątkowo trudnego zakrętu.