O superoszczędnych silnikach, nowych napędach urządzeń i systemach transportowych oraz o jak najlepszym wykorzystaniu energii - elektrycznej, ale także tej z ciepłych wód kopalnianych mówiono w trzecim dniu Szkoły Eksploatacji Podziemnej w Krakowie.
Po południu podczas sesji o transporcie i odstawie urobku Artur Kubiak i Artur Brudecki z należącej do KGHM spółki Zanam pochwalili się przenośnikiem taśmowym, którego napęd działa bezawaryjnie od 5 miesięcy w zakładach górniczych Polkowice-Sieroszowice a przy tym zużywa mniej elektryczności, niż przewidują najnowsze i najsurowsze normy Unii Europejskiej dla przemysłu. Taśmę przenośnika w ruch wprawiają dwa silniki o mocy 160 kW. - To prawdziwe technologiczne perełki - chwalił Kubiak, dodając, że ich stoswanie w kopalniach jest dzisiaj ekonomiczną koniecznością.
Omawiano też nowe projekty tranportowe, np. system do przemieszczania obudowy zmechanizowanej o podziałce 1,75 m na belce wysokoobciążalnej SLG Vario z kopalni Ziemowit w KW (prelekcja Mirosława Janika i Mirosława Matyi); system optymalizacji pracy przenośnika zgrzebłowego (konstruktorzy Kopex Electric Systems Andrzej Mazurczyk i Damian Ofiarkiewicz); napędy zębate w koaljkach podwieszanych z ruchu Zofiówka w kopalni JSW Borynia-Zofiówka-Jastrzębie (prelegenci Czesław Kubaczka i Jacek Pawlas); ciągnik podwieszany typu PKCZ-148 z napędem cierno-zębatym w kopalni Knurów-Szczygłowice (prelegenci Aleksander Wardas i Wojciech Hajduk).
Wcześniej na sesji poświęconej elektroenergetyce i gospodarce energetycznej kopalń Piotr Wojtas i Artur Kozłowski z Instytutu Technik Innowacyjnych Emag w Katowicach pokazali metody lokalizacji uszkodzeń kabli w strafach zagrożenia wybuchem a Michał Kobylecki i Leszek Kowal z MWM Elektro i ITG Komag zaprezentowali nową maszynę wyciągową, która jest przeznaczona do przestrzeni zagrożonych wybuchem.
O możliwościach wykorzystania ciepła zawartego w wodach kopalnianych do przygotowania ciepłej wody użytkowej (CWU) przy pomoby pompy ciepła mówił Marcin Frankowski z KGHM Polska Miedź.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.