W środę (12 lutego) odbył się test kompatybilności i odbiór techniczny dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej. W czwartek i piątek - pokazy dla zaproszonych gości. Kopex Machinery zaprezentował swój najnowszy produkt - kompleks ścianowy do eksploatacji cienkich pokładów Mikrus.
O Mikrusie głośno jest już od niemal roku. Podczas ubiegłorocznej Szkoły Eksploatacji Podziemnej przedstawiciele Kopeksu częstowali czekoladami w formie... kompleksu ścianowego. Odwzorowanie maszyny w czekoladzie, jakkolwiek pysznej, pozbawione było technicznych szczegółów. Pierwsi poznali je górnicy JSW z kopalni Borynia-Zofiówka-Jastrzębie. Kompleks zainstalowano na próbę w ruchu Jas-Mos.
Niedługo później, za sprawą filmu zrealizowanego przez Trybunę Górniczą (premiera 12 września 2013 r., ponad 10 tysięcy odsłon) z Mikrusem mogli się zaznajomić wszyscy zainteresowani. Głowica Mikrusa była najciekawszym eksponatem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutnictwa Katowice 2013, a cały system zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Innowacyjny Produkt".
Minęło pół roku. Po kolejnych poprawkach i zmianach, o które upomnieli się górnicy, Mikrus wraca do ruchu Jas-Mos. Czy jest gotowy na podbój świata? To pytanie zadają sobie nie tylko ci, którzy mieli go okazję testować.
- Ten tydzień jest dla nas szczególny. Po wielu latach pracy doszliśmy do momentu, w którym nasze "dziecko" - system do eksploatacji cienkich pokładów - wychodzi z "domu". Tak jak odchowane dziecko idzie w świat, tak nasz Mikrus od przyszłego tygodnia w elementach jedzie do naszych partnerów z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i będzie musiał pokazać jak przygotowaliśmy go do życia - powiedział Andrzej Meder, wiceprezes Kopeksu, podczas prezentacji kompleksu w piątek, 14 lutego.
- Mikrus jest systemem ścianowym, ale nie jest to ani system kombajnowy, ani strugowy. Kilka lat temu postawiliśmy sobie zadanie opracowania systemu do eksploatacji cienkich pokładów, efektywnego w każdych warunkach geologicznych. Chcieliśmy stworzyć coś, co będzie łączyło zalety kombajnu i struga oraz wyeliminuje ich wady. Tak powstał Mikrus - kontynuował wiceprezes Kopeksu.
System Mikrus został stworzony do eksploatacji pokładów o miąższości od 1,1 do 1,7 m. Jego sercem jest stanowisko sterowania, które może być zainstalowane czy to w chodniku podścianowym, czy nawet na powierzchni kopalni. Według producenta zapewnia to w pełni automatyczną pracę systemu. Kolejnymi składowymi kompleksu są: głowica urabiająco-ładująca, przenośnik ścianowy, podścianowy oraz obudowa zautomatyzowana.
- Przystępując do projektowania głowicy urabiająco-ładującej przyjęliśmy następujące założenie: ta głowica musi być skuteczna realizując dwa typowe procesy: urabianie i ładowanie. Uzyskaliśmy to nadając głowicy odpowiedni kształt oraz potężną moc. 500 kW Mikrusa przy tych gabarytach nie znajduje odpowiednika w rozwiązaniach konkurencji - uważa Andrzej Meder.
W galerii: Prezentacja Mikrusa, piątek 14 lutego 2014 r. (zdjęcia Jarosław Galusek - portal górniczy nettg.pl).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kabina wygląda prawie jak kabina strugowego. ;-)
kompleks fajny, heh UGS 10 w ścianie:D powodzenia:D