Wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju otrzymała tytuł Finansisty Roku 2013. Redakcja "Gazety Finansowej" nagrodziła Elżbietę Bieńkowską m.in. za profesjonalizm i odwagę w zapewnianiu środków na rozwój Polski. Wśród wyróżnionych są również m.in. prezes PKP SA Jakub Karnowski oraz Centrum im. Adama Smitha.
Główny tytuł przyznano Elżbiecie Bieńkowskiej również za "stanowczą walkę w Brukseli z planami ograniczenia środków z Funduszu Spójności na wyrównywanie różnic między starymi a nowymi państwami członkowskimi UE". Jak podkreślono w uzasadnieniu, dzięki skutecznemu pozyskiwaniu i wykorzystywaniu pieniędzy unijnych przez panią wicepremier polska gospodarka stałą się nowoczesna i konkurencyjna.
"Gazeta Finansowa" przyznała również pięć wyróżnień Finansista Roku 2013. Jedno z nich otrzymał Jakub Karnowski, prezes PKP SA, za "odwagę i determinację w restrukturyzacji i zmianie wizerunku polskich kolei".
- To wyróżnienie traktuję jako uznanie dla tego, co dotychczas udało się osiągnąć menadżerom w Grupie PKP i tym tzw. kolejarzom, i tzw. bankomatom. Jesteśmy w połowie drogi. Na pełny sukces, i będziemy pracować każdego dnia, żeby tak właśnie było, przyjdzie nam jeszcze poczekać kolejne 1,5 roku. Ale pewne rzeczy już udało się osiągnąć. Do tych rzeczy należy prywatyzacja Polskich Kolei Linowych i PKP Cargo - podkreślił podczas gali Jakub Karnowski.
Wyróżnienie otrzymał też prezes firmy Vivus Finance Loukas Notopoulos. To nagroda za "dokonanie rewolucji w pozabankowym sektorze finansowym i popularyzację usług tego typu w internecie". Doceniono również wysiłki na rzecz zwiększania standardów w branży firm pożyczkowych.
- To jest nagroda dla całej mojej firmy, dla 150 osób, które ciężko pracują. I ta nagroda jest potwierdzeniem tej ciężkiej pracy. W ciągu 1,5 roku udało nam się stworzyć coś, co zrewolucjonizowało polski rynek pożyczek internetowych - powiedział prezes Vivus Finance.
Wśród wyróżnionych przez redakcję tygodnika ekonomicznego znalazł się również prezes SKOK Wołomin Mariusz Gazda - "za konsekwentne wzmacnianie pozycji Kasy w gronie znaczących instytucji finansowych (drugi co do wielkości SKOK w Polsce) i sukces oferty pożyczkowej".
- Nagroda sama w sobie jest przyjemnością, taką wisienką na torcie, choć oczywiście to nie nagrody są celem naszej codziennej pracy i długofalowej strategii - przyznał Mariusz Gazda.
Wyróżnienie Finansista Roku 2013 otrzymała także Agencja Informacyjna Newseria, którą doceniono za spełnienie wymogów, jakie stawia przed mediami XXI wiek.
- Każdy dzień w świecie gospodarki i biznesu to setki wydarzeń - my staramy się wychwytywać z nich te najważniejsze, a następnie udostępniać je we wszelkich wymaganych przez dzisiejsze media formatach. To dla nas bardzo ważne usłyszeć, że jesteśmy agencją, która spełnia wymogi medium XXI wieku. Ale to nie znaczy, że do końca stulecia będziemy delektować się tym faktem. Będziemy ciężko pracować i rozwijać nasze serwisy - podkreśliła Maria Krasicka, redaktor naczelna Agencji Informacyjnej Newseria.
Centrum im. Adama Smitha nagrodzono za zasługi na rzecz rozwoju polskiej gospodarki i działania na rzecz przywrócenia w Polsce wolności gospodarczej przez udział w dyskusji w najbardziej newralgicznych momentach dla polskiej gospodarki.
- Nagroda jest pewnym symbolicznym uznaniem dla naszej ćwierćwiecznej działalności, która ma służyć polskiej gospodarce, tworzeniu dobrobytu w naszym kraju i podpowiadaniu rządzącym, jakie rozwiązania są lepsze jeśli chodzi o dobrobyt w naszym kraju i dobrobyt społeczny - wyjaśnił Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha.
"Gazeta Finansowa" przyznała również tytuły Finansowa Marka Roku 2014. Laureatami zostali: Europejski Fundusz Leasingowy, Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska oraz Credit Agricole Bank Polska.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.