Fed, amerykański bank centralny zapowiedział w środę (29 stycznia), na zakończenie pierwszego w tym roku posiedzenia, dalszą redukcję - o 10 mld dolarów programu pobudzania gospodarki poprzez skupowanie aktywów.
Zgodnie z oczekiwaniami Fed ogłosił, że ograniczenie programu tzw. luzowania ilościowego QE (z ang. quantitative easing) będzie kontynuowane. Zapowiedział zmniejszenie od lutego skali skupu aktywów do 65 mld dolarów miesięcznie, z 75 mld w styczniu.
Fed zapowiedział, że będzie teraz co miesiąc skupował obligacje skarbowe warte 35 mld i obligacje zabezpieczone hipotekami MBS warte 30 mld.
Decyzja jest potwierdzeniem strategii amerykańskiego banku centralnego, zakładającej, że Fed będzie stopniowo, małymi krokami wycofywał się z bezprecedensowego programu pobudzania wzrostu, aż sytuacja gospodarcza ulegnie poprawie. Podczas posiedzenia w grudnia 2013 Fed zmniejszył program z 85 do o 75 mld dolarów.
"Jeśli napływające informacje będą potwierdzały oczekiwania komitetu FOMC co do kontynuacji poprawy na rynku pracy oraz inflacji zmierzającej w kierunku długoterminowego celu, komitet prawdopodobnie dalej będzie stopniowo ograniczał skalę skupu aktywów" - napisano w oświadczeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku, wydanym po posiedzeniu.
Decyzja o ograniczaniu programu skupu aktywów została podjęta jednomyślnie przez wszystkich 10 członków komitetu; taka pełna zgodność miała miejsce po raz ostatni w czerwcu 2011 r.
Ponadto, w komunikacie po posiedzeniu Fed podkreślił, że prawdopodobnie utrzyma stopy procentowe w pobliżu zera długo po tym, jak stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadnie poniżej 6,5 proc.
Fed zwrócił uwagę na wzrost aktywności gospodarczej w ostatnich kwartałach, a także rosnące coraz szybciej wydatki gospodarstw domowych i inwestycje biznesowe. Z drugiej strony zauważył, że "wskaźniki dotyczące rynku pracy są mieszane". "Stopa bezrobocia spadła, ale pozostaje na podwyższonym poziomie" - czytamy.
Program skupu aktywów Rezerwy Federalnej stanowi rdzeń polityki pokryzysowej FED-u. Celem tego programu, podjętego po wybuchu kryzysu w 2008 roku, jest stymulowanie wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.
Zakończone w środę dwudniowe posiedzenie Fed było ostatnim pod przewodnictwem Bena Bernanke, który kierował Rezerwą Federalną przez osiem lat. Od piątku zastąpi go dotychczasowa wiceprzewodnicząca Janet Yellen.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.