Dyrektorzy finansowi (CFO) są coraz większymi optymistami jeśli chodzi o przyszłość polskiej gospodarki - wynika z badania Deloitte. Ponad 60 proc. z nich spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach wzrost PKB sięgnie ponad 1,6 proc.
"Wraca normalność w warunkach prowadzenia biznesu, a sytuacja ekonomiczna staje się stabilna. Polskie firmy szykują się do silnej walki o rynek i do dostosowania swoich kosztów do silnej presji cenowej ze strony konkurentów" - poinformował Deloitte we wtorkowym (28 stycznia) komunikacie na temat 5-tej edycji międzynarodowego badania dyrektorów finansowych "Deloitte CE CFO Survey Q4 2013". Objęło ono 600 dyrektorów finansowych największych firm w Europie Środkowej.
Ponad 60 proc. CFO spodziewa się, że w nadchodzących miesiącach wzrost PKB sięgnie ponad 1,6 proc., w tym największa grupa (41 proc.) uważa, że w 2014 r. wyniesie on między 1,6 proc. a 2,5 proc. "Co ważne, aż jedna piąta badanych wskazała, że wzrost ten sięgnie ponad 2,6 proc. Warto podkreślić, że jedynie w Polsce, na Litwie i Łotwie więcej jest CFO, którzy przewidują niewielki lub dynamiczny wzrost PKB od tych, którzy oczekują recesji lub stagnacji" - zaznaczono w komunikacie.
Polscy dyrektorzy przewidują, że bezrobocie w Polsce nieznacznie spadnie (45,8 proc.) a inflacja nie przekroczy 2,9 proc. (88 procent biorących udział w badaniu).
Wśród przedstawicieli polskich firm odsetek tzw. optymizmu netto, czyli różnicy osób wskazujących na poprawę sytuacji ekonomicznej i odsetek mówiących o jej pogorszeniu wzrósł bardzo wyraźnie, z plus 24 do plus 44. Ponad 50 proc. CFO z Polski optymistycznie ocenia perspektywy wzrostu swoich firm w porównaniu do sytuacji sprzed 6 miesięcy.
"Choć pozytywne nastroje rosną w całej Europie Środkowej, to optymizm polskich CFO wyróżnia się na tle regionu. Większość prognoz CFO wskazuje na to, że do Polski wróciła normalność biznesowa rosnącej gospodarki, a ślady kryzysu powoli przemijają" - ocenił cytowany w komunikacie partner w Dziale Konsultingu Deloitte Krzysztof Pniewski.
Z badania wynika, że część dyrektorów finansowych nadal dostrzega ryzyko związane z niepewną sytuacją ekonomiczną, ale w porównaniu z oceną sprzed pół roku znacznie zwiększyła się grupa tych, którzy uważają poziom zewnętrznego ryzyka za normalny (30 proc. respondentów w porównaniu do 5 proc. w poprzedniej edycji badania).
Podobnie jak w trzech ostatnich edycjach badania, dyrektorzy finansowi jako biznesowy priorytet wskazali wzrost przychodów na aktualnych (84 proc.) i nowych rynkach (70 proc.). Restrukturyzacja (zmiana modelu biznesowego) będzie kluczowym priorytetem dla 30 proc. ankietowanych z Polski.
Badanie wskazało na rosnący wzrost apetytu na inwestycje i ryzyko wśród CFO z Polski. 39 proc. z nich uznaje, że przyszedł dobry czas na zwiększenie poziomu akceptowalnego ryzyka. Tylko na Litwie odsetek CFO skłonnych podjąć ryzyko jest wyższy niż w Polsce. "Relatywnie wysoki procent dyrektorów finansowych deklarujących gotowość do podjęcia większego ryzyka obecny jest na trzech największych rynkach regionu. Obok Polski są to Czechy (30 proc.) i Rumunia (30 proc.)" - napisano.
Polskich dyrektorów finansowych niepokoi presja cenowa (34 proc. badanych), ryzyko zatorów płatniczych i problemów z płynnością (20 proc.), a 17 proc. obawia się recesji i spadku popytu (prawie trzy razy mniej niż pół roku temu).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.