Podbeskidzki Goleszów zaprasza w sobotę (1 lutego) do Gminnego Ośrodka Kultury na IX Międzynarodowy Turniej Szachowy Mokate Open rozgrywany w ramach Grand Prix Gminy Goleszów. Niestety, tylko w charakterze kibiców, bo lista startowa jest już zamknięta.
Goleszów, jedna z najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim, od 11 lat organizuje turnieje szachowe. Ten sobotni jest już 93.
- W Goleszowie w ostatnich 11 latach odbywają się bez wątpienia jedne ze znaczących turniejów szachowych w Polsce, co jest okazją do promocji szachów, jak i Gminy Goleszów, a także Ziemi Cieszyńskiej - podkreśla Karol Linert, miłośnik szachów i organizator turniejów w Goleszowie.
Sobotni turniej ma swoją renomę w szachowym światku, stąd też duże zainteresowanie uczestnictwem w tych zawodach. Szachy to sport otwarty, bez granic wiekowych. Nic więc dziwnego, że 30 startujących w Mokate Open nie przekroczyło 14 lat, a na liście są nawet siedmiolatki. Na liście startowej nie brakuje kobiet, wśród 20 startujących są trzy arcymistrzynie. W tym miejscu nieobeznanym w szachach wyjaśnić należy, że tytuł arcymistrza nadaje szachistom Międzynarodowa Federacja Szachowa (FIDE) za wyniki sportowe. Wyróżniony szachista ma prawo dożywotnio posługiwać się tym tytułem. Na oznaczenie tytułu używa się polskiego skrótu am lub międzynarodowego GM (ang. grandmaster) oraz analogicznie dla kobiet amk i WGM.
- Wśród panów też nie brakuje mistrzów i arcymistrzów - dodaje Karol Linert.
Goleszowskie turnieje szachowe sponsoruje Mokate. W Klubie Sportowym Olimpia Goleszóww swego czasu w szachy grał Adam Mokrysz, dziś członek zarządu firmy sponsorującej.
- Szachy swój fenomen nie zawdzięczają ani olbrzymim funduszom, ani agresywnej reklamie, lecz przede wszystkim niezmiennym zasadom, jasnym regułom, różnorodności sytuacji i swoistej filozofii gry, która sama w sobie jest niezmiernie ciekawe i pasjonująca - podkreśla Adam Mokrysz.
Mokate było też partnerem Drużynowych Mistrzostw Europy w Szachach, które rozegrano w listopadzie 2013 r., w Warszawie. Był to najważniejsza impreza szachowa w Polsce od kilkudziesięciu lat, kiedy to w 1935 r. Polska była gospodarzem Olimpiady Szachowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.