Laureaci programu GreenEvo promującego za granicą polskie zielone technologie o 30 proc. zwiększyli swoje obroty i o 60 proc. przychody z eksportu - powiedział wiceminister środowiska Marcin Korolec. Poinformował, że ruszył nabór do 5. już edycji tego konkursu.
Pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej i wiceminister środowiska Marcin Korolec podkreślił, że program ma za zadanie wyłonienie najlepszych, innowacyjnych polskich technologii środowiskowych, które następnie będą promowane na rynkach zagranicznych.
- Jest to unikalny konkurs, skierowany głównie do sektora MŚP. GreenEvo jest także międzynarodową uznaną i rozpoznawalną marką - ocenił Korolec.
Program w 2013 r. został laureatem prestiżowej Europejskiej Nagrody Sektora Publicznego EPSA 2013. Wiceminister przypomniał, że GreenEvo było promowane także podczas listopadowego szczytu klimatycznego ONZ w Warszawie. Zostało również pozytywnie odebrane podczas Szczytu Ziemi w Rio w 2012r.
- Przedstawiciele brazylijskiej administracji zwrócili się do nas o to by podczas Szczytu używać loga i know-how konkursu. Chcieli go skopiować u siebie - dodał.
Do tej pory w czterech edycjach programu wyłoniono 48 firm-laureatów. Wiceminister poinformował, że według danych resortu, w latach 2010-2011 średni wzrost obrotów tych przedsiębiorstw wyniósł ponad 30 proc. Laureaci odnotowali także wzrost przychodów z eksportu o ponad 60 proc. Połowa firm zwiększyła zatrudnienie, jedna czwarta z nich dokonała zgłoszeń patentowych, a blisko 20 proc. uruchomiło nowe zakłady produkcyjne. Dwa przedsiębiorstwa są notowane na rynku New Connect.
- Na program mamy ok. 3 mln zł. Tak pozytywne wyniki firm są efektem dobrego wydawania publicznych pieniędzy, które później przedkładają się na realną gospodarkę i rozwój sektora MŚP - ocenił Korolec.
Wiceminister wyjaśnił, że laureaci programu mogą liczyć na pomoc resortu środowiska, gospodarki i spraw zagranicznych w dotarciu do zagranicznych kontrahentów. Eksperci ministerstw pomagają firmom np. jak badać dany rynek, czy jak prezentować swoje projekty. Kluczowym elementem jest udział firm w zagranicznych misjach handlowych.
Korolec poinformował, że w 2014 roku głównymi kierunkami misji handlowych GreenEvo będą Azja i Afryka.
- Są to szybko rozwijające się rynki, na których z powodzeniem mogą konkurować polscy przedsiębiorcy. Szczególnie interesujące są: Mongolia, Iran, Senegal czy Wietnam - powiedział.
Wiceminister poinformował, że tegoroczne misje planowane są także m.in. na Ukrainie, w Rosji, w Azerbejdżanie, Wielkiej Brytanii, Etiopii, w USA i na kontynencie południowoamerykańskim.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.