Podczas eksploatacji złóż węgla kamiennego jest wydobywana tylko ich część, pozostała, niewydobyta część to straty, których wielkość zależy m.in. od stosowanej technologii eksploatacji. W polskim górnictwie praktycznie 100 proc. wydobycia pochodzi ze stosowania systemu ścianowego, co wymusza podział udostępnionych rejonów na pola eksploatacyjne, kształtem zbliżone do prostokątów, i pozostawianie nieforemnych resztek, które z biegiem czasu zostają otoczone zrobami prowadzonej eksploatacji i ich wybranie staje się trudne, a czasami wręcz niemożliwe.
Nakładem Głównego Instytutu Górnictwa ukazała się właśnie książka "Geologiczno-górnicze i ekonomiczne mierniki efektywności wybierania resztek pokładów węgla" pod redakcją prof. Józefa Dubińskiego, będąca kompendium wiedzy nt. efektywnego i bezpiecznego wybierania resztek węgla.
Dla kopalń borykających się obecnie z problemem racjonalizacji kosztów wydobycia rezygnacja z wybierania zasobów, pozostawionych w polach resztkowych, ujemnie wpływa na wyniki ekonomiczne. Książka jest efektem realizacji projektu badawczego, w którym podjęto się kompleksowego opracowania geologiczno-górniczych oraz ekonomicznych mierników oceny efektywności bezpiecznego wybierania resztek pokładów. Znajdują się w niej szczegółowo opisane wskaźniki geologiczno-górnicze, m.in. takie, jak jakość węgla, miąższość, nachylenie, struktura i ciągłość pokładów, rodzaj i intensywność występowania zaburzeń tektonicznych, właściwości skał spągowych i stropowych, poziom zagrożeń naturalnych, warunki hydrogeologiczne, bezpieczeństwo życia ludzkiego, wpływ na środowisko naturalne, społeczne i techniczne ograniczenia eksploatacji.
Są też wskazane mierniki ekonomiczne, m.in. opłacalność ekonomiczna, wielkość koniecznych inwestycji, jednostkowy koszt własny wydobycia, próg rentowności, analiza wrażliwości, współczynnik płynności, okres zwrotu zainwestowanego kapitału, wydajność i inne. W oparciu o powyższe wskaźniki sporządzenie szczegółowej analizy techniczno-ekonomicznej prowadzić będzie do podejmowania prawidłowych decyzji w zakresie możliwości wybrania resztkowych partii pokładów węgla i doboru odpowiedniego systemu eksploatacji w zakresie planowania eksploatacji.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Kolejny "pułkownik"