"Górnictwo nie jest wszystkim, ale bez górnictwa wszystko jest niczym" - te słowa wypowiedział sto lat temu Max Planck, słynny niemiecki fizyk, laureat nagrody Nobla. Zabrzmiały ponownie w piatek (29 listopada), tym razem z ust prof. Mariana Dolipskiego, dziekana Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej, na otwarcie uroczystej akademii barbórkowej zorganizowanej przez uczelnię.
Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele wyższych uczelni z Czech, Niemiec i Hiszpanii oraz prof. Juko Saarela z Ministerstwa Środowiska Finlandii.
W swym przemówieniu prof. Dolipski przypomniał, że największe mocarstwa świata, takie jak USA, Rosja i Chiny wydobywają kopaliny i przetwarzają je rozwijając na tej bazie inne gałęzie swych gospodarek Zwrócił też uwagę, że zapotrzebowanie świata na energię elektryczną będzie rosło.
- Na świecie mamy węgiel kamienny oraz brunatny, gaz ziemny, ropę naftową i odnawialne źródła energii. Wiele państw dysponuje również energetyką jądrową, która miała być bezpieczna, ale katastrofa w Japonii pokazała, że tak nie jest. Ten najbardziej zaawansowany technologicznie kraj świata do dziś nie potrafi sobie poradzić ze skutkami katastrofy w Fukushimie - mówił prof. Marian Dolipski podkreślając fakt, że najtańszą energią jest ta, wytwarzana z węgla.
Przypomniał ponadto, że w Polsce działa obecnie ponad 7 tys. zakładów górniczych eksploatujących różnego rodzaju kopaliny. Aby mogły one nadal funkcjonować niezbędna jest wysoko wykwalifikowana kadra inżynierska, która zdobywa wykształcenie m.in. w Politechnice Śląskiej
Podczas akademii głos zabrał także rektor Politechniki Śląskiej, prof. Andrzej Karbownik, który złożył wszystkim jej uczestnikom najserdeczniejsze życzenia barbórkowe.
Na mocy uchwały podjętej przez senat uczelni prof. Jan Szlązak otrzymał tytuł Honorowego Profesora Politechniki Śląskiej.
Wręczono także odznaki honorowe "Zasłużony dla Górnictwa RP" przyznane przez Ministra Gospodarki. W gronie wyróżnionych znaleźli się m.in.: prof. Pedro Riesgo Fernandez z Uniwersytetu w Oviedo, profesorowie Alois Adamus, Zdenek Bohac, Zdenek Kalab i Milan Doleżal z Wyższej Szkoły Górniczej w Ostrawie, a także prof. Krystian Probierz, prof. Janusz Skoczylas oraz doktorzy: Grzegorz Dyduch, Marek Jendryś, Janusz Konior, Marek Kruczkowski, Ewa Krzeszowska. Grzegorz Smolnik, Zygmunt Szymański, Krzysztof Tomiczek i Antoni Wojaczek.
Nagrodę za najbardziej użyteczną pracę dyplomową dla przemysłu odebrał Michał Szymański.
Uroczystość barbórkową zakończył skok przez skórę w wykonaniu studentów I roku Wydziału Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.
W galerii: Barbórka w Politechnice Śląskiej. Gliwice, 29 listopada 2013 r. (zdjęcia: Kajetan Berezowski - portal górniczy nettg.pl)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.