Pięcioletnia Lilka Wiatrak tak tęskni za tatą, że nie zasypia, dopóki jej ojciec, który zjeżdża pod ziemię w kopalni Murcki-Staszic, nie wróci z szychty do domu. Córeczka namalowała górnika, którego chroni kolorowy parasol. Student Paweł Pośpiech napisał ojcu konkretnie: "Bądź profesjonalistą. Nie igraj ze śmiercią!".
Na rysunkach i plakatach prawie setka dzieci pracowników Katowickiego Holdingu Weglowego poprosiła w tym roku rodziców, by pracowali bezpiecznie. Okazją była kolejna - jubileuszowa tym razem - edycja konkursu, który ma prowokować górników do myślenia o bhp i do rozmów na ten temat w rodzinnym gronie.
- Po pierwszych konkursach, gdy rysunki dzieci zawisły w kopalniach, zauważyliśmy, że górnicy nie mijają ich obojętnie, jak szablonowych behapowskich haseł. W tym, co rysują ich dzieci są uczucia i silne emocje, które każdego rodzica zmuszą do namysłu, jakim skarbem jest życie i zdrowie dla naszych najbliższych - mówi Marek Steczek, dyrektor Zespołu bhp i Szkoleń KHW, organizator konkursu. Dodaje, że wielkich rozterek przy ocenie jury dostarczyło 51 prac w młodszej kategorii wiekowej dla szkół podstawowych i gminazjów.
Marysia Stalmach (11 lat) z Imielina umieściła tatę Piotra w chodniku kopalni Wesoła. Nie widziała wyrobiska na oczy, ala ojeciec opisał podziemia, opowiedział o maszynach, wśród których pracuje, a 6-letni braciszek Jaś pomagał robić z bibułki i nalepiał na obrazek czarne kuleczki węgla. Zdobyli I miejsce.
Wyróżnienie przypadło nieśmiałej Dianie Jaglewicz, której tata - Mariusz - jest pod ziemią ślusarzem i zjeżdża w Wesołej na poziom 665 m. Dziewczynka narysowała anioła stróża, który czuwa nad kopalnią i domem.
Prócz tych szczerych, naiwnych rysunków dzieci nie zabrakło prawdziwie profesjonalnych projektów. Magadalena Skóra (która jest dzisiaj nauczycielką angielskiego) pamięta dzieciństwo pełne trwogi o tatę-górnika, którego odwiedzały z mamą w szpitalu, gdzie leżał po wypadku w kopalni. Na swojej grafice pokazała górnika, który w chodniku trzyma za ręke kilkuletnią córeczkę. Napis głosi: "Tato, uważaj tak, jakbym była tam z Tobą". Zwyciężyła w kategorii szkół średnich i studentów. Izabela Serafin z Katowic ma 19 lat i razem z mamą wielokrotnie nerwowo czekała na tatę, gdy w kopalni wydarzyło się coś złego. - Podziwiam go, jako mężczyznę - mówi Iza, która ołówkiem naszkicowała scenę pożegnania na progu: młoda kobieta czule żegna ukochanego i podaje mu kask. "Uważaj, masz dla kogo żyć" - głosi podpis na innej z prac.
Organizatorzy zapowiedzieli, że wszyscy uczestnicy tegorocznego konkursu otrzymają od KHW pamiątkowe gadżety. Zwycięzcy odebrali w piątek w siedzibie spółki przy ul. Damrota dyplomy i czeki (odpowiednio 2,5 tys., 1,5 tys., 1 tys. zł za pierwsze trzy miejsca oraz po 200 zł dla wyróżnionych).
Tadeusz Skotnicki, wiceprezes ds. pracy KHW, który wręczał laureatom dyplomy i nagrody, mówił z westchnieniem: - Chciałbym, żeby wszyscy mogli zdobyć pierwsze miejsce...
Wyniki konkursu
Szkoły podstawowe i gimnazja: 1. Maria Stalmach, 2. Liliana Wiatrak, 3. Michał Wójcik, wyróżnienia Diana Jaglewicz, Franciszek Lelek, Natalia Zaręba, Basia Starenus, Lena Lelek, Kaja Gurbisz, Maciej Wójcik.
Szkoły średnie i studenci wyższych uczelni: 1. Magdalena Skóra, 2. Gabriela Kaźnica, 3. Tomasz Strojecki, wyróżnienia Paweł Pośpiech, Izabela Serafin, Marlena Friedrich.
W galerii: uroczystość ogłoszenia wyników i rozdania nagród w konkursie dla dzieci pracowników KHW, piątek, 29 listopada 2013 r., godz. 12, siedziba KHW w Katowicach (zdjęcia Witold Gałązka - portal górniczy) oraz prace konkursowe.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.