Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street przyniosła minimalne zmiany. Główne indeksy w ciągu dnia wyznaczyły nowe rekordy, ale na zamknięciu nie udało ich się obronić.
Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 3,11 pkt. (0,02 proc.) do 16.067,99 pkt.
S&P 500 stracił 2,73 pkt. (0,15 proc.) i wyniósł 1.802,03 pkt.
Nasdaq Composite zyskał 1,69 pkt. (0,04 proc.) i wzrósł do 3.993,41 pkt.
W ciągu dnia Nasdaq po raz pierwszy od trzynastu lat znalazł się powyżej poziomu 4.000 punktów, ale na koniec notowań nie zdołał go jednak obronić.
Dobre nastroje na rynku to zasługa porozumienia pomiędzy Zachodem a Iranem w sprawie irańskiego programu nuklearnego. Z drugiej strony negatywny wydźwięk miały najnowsze dane z amerykańskiej gospodarki.
Porozumienie sześciu państw - USA, Chin, Rosji, Wielkiej Brytanii i Francji jako stałych członków Rady Bezpieczeństwa oraz Niemiec - przewiduje, że Iran nie będzie wzbogacał uranu powyżej 5 proc. zawartości rozszczepialnego izotopu U235, a posiadane przez niego zasoby uranu wzbogaconego do 20 proc. będą zneutralizowane. W zamian administracja USA odblokuje sankcje na sumę 7 mld USD (ok. 1,4 proc. irańskiego produktu krajowego brutto), co nie wymaga aprobaty Kongresu. Porozumienie ma obowiązywać przez 6 miesięcy.
W mocy pozostały jednak sankcje USA i UE wobec irańskiego sektora energetycznego, które zabraniają zachodnim spółkom zawierania umów z nim i które zmniejszyły ilość eksportowanej przez Iran ropy z 2,5 mln baryłek do około miliona baryłek dziennie.
"Informacja o porozumieniu Zachodu z Iranem jest pozytywna i pomaga dzisiaj rynkom. W szerszym kontekście niższe ceny ropy naftowej powinny pomóc światowej gospodarce" - ocenił Mike Ingram, analityk BGC Partners.
Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Dallas Fed spadł w listopadzie do 1,9 pkt. W październiku odnotowano wskaźnik na poziomie 3,6 pkt. Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się wskaźnika na poziomie 5,0 pkt.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.