W dniach 5-8 listopada 2013 r. w Kocierzy odbyła się XX Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna z cyklu "Górnicze zagrożenia naturalne" pod hasłem "20 lat zagrożeń naturalnych w kopalniach".
- Pozyskanie surowców mineralnych jest zazwyczaj przedsięwzięciem ryzykownym i obejmuje wiele sfer działalności górniczej, a w odniesieniu do górnictwa podziemnego pierwszoplanową rolę odgrywają zagrożenia naturalne. Z tego względu ich prewencja jest zawsze podstawowym zadaniem działalności kopalń, a jego realizacja wspomagana jest przez odpowiednie służby i instytucje. W tę rolę od 20 lat wpisuje się również specjalistyczna coroczna konferencja, pierwotnie organizowana pod nazwą "Tąpania", a w ostatnich latach już pod nazwą "Górnicze zagrożenia naturalne" - mówi przewodniczący komitetu organizacyjnego dr hab. inż. Józef Kabiesz, prof. GIG.
W konferencji udział wzięło ponad 200 osób, będących przedstawicielami władz górniczych, z prezesem WUG dr. inż. Piotrem Litwą, zarządów spółek węglowych i kopalń, KGHM Polska Miedź SA, wyższych uczelni, jednostek naukowo-badawczych i przemysłu okołogórniczego. Ponadto uczestniczyli w niej przedstawiciele Czech, Ukrainy, USA i Chile.
Kluczowym tematem tegorocznej konferencji było przedstawienie propozycji nowej kategoryzacji wszystkich podstawowych zagrożeń naturalnych. Ich istotą jest uproszczenie dotychczasowych kategoryzacji, a przede wszystkim danie osobom kierującym ruchem górniczym większych uprawnień w ich ustalaniu oraz odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Ponadto podczas konferencji poruszano zagadnienia związane z geofizyką górniczą, zagrożeniami geomechanicznymi, wentylacyjnymi i bezpiecznym środowiskiem pracy. Wszelkie nadesłane na konferencję referaty zebrane zostały w pracy zbiorowej pod red. J. Kabiesza pt. "Prewencja zagrożeń naturalnych".
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.