Władze Szkocji zgodziły się we wtorek na rozbudowę ogromnej odkrywki węglowej koło Edynburga. Przez 10 lat ma wydobyć według planu ok. 10 mln t węgla a władze uznały, że cel ten leży w interesie publicznym.
Jak podaje mining.com za telewizją szkocką wniosek o rozbudowę złożyła spółka Hargreaves, która przejęła na własność większość tamtejszych kopalń po ich upadłości na początku tego roku.
Portal górniczy mining.com zauważa, że Szkocja podjęła decyzję nazajutrz po tym, jak w Warszawie podczas szczytu klimatycznego Christiana Figueres, sekretarz NZ ds. klimatu, wezwała przemysł węglowy świata do porzucenia podobnych projektów i pozostawienia zasobów węgla pod ziemią.
Klimatyści wyrazili już dezaprobatę po decyzji władz szkockich, które uzasadniały, że kopalnia będzie miała poważny wpływ na polepszenie losu społeczności lokalnych, a tworzenie nowych miejsc pracy jest nadrzędnym celem publicznym.
W Szkocji przemysł węglowy daje pracę 4,5 tys. ludzi (bezpośrednio i pośrednio) i wytwarza ok. 760 mln dol. dochodu rocznie. W Szkocji obowiązuje jeden z najostrzejszych programów ochrony powietrza. Udział OZE w wolumenie energii jest rekorodowo wysoki, w 2015 r. ma wynieść 50 proc. a w 2020 r. już 100 proc.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.