Giełdowa grupa energetyczna Tauron Polska Energia przygotowuje włączenie spółki Tauron Ciepło do innej swojej firmy Enpower Service. Przekształceń obawiają się związki. Tauron zapewnia, że chodzi o działania optymalizacyjne, a pracownicy nie odczują zmian.
Jak przekazał dyrektor departamentu rynku i ciepła w spółce Tauron Ciepło Grzegorz Bednarski, "działania związane z włączeniem spółki Tauron Ciepło do podmiotu należącego w 100 proc. do Tauron Polska Energia wynikają z potrzeby optymalizacji funkcjonowania obszaru Ciepło w Grupie Tauron".
Szczegółowy plan połączenia Enpower Service i Tauron Ciepło znalazł się na stronie internetowej tej drugiej firmy 28 października. Zgodnie z opublikowanym w czwartek urzędowym ogłoszeniem, 9 grudnia ma odbyć się nadzwyczajne walne zgromadzenie spółki Tauron Ciepło, w którego porządku przewidziano m.in. podjęcie uchwały w sprawie połączenia poprzez przejęcie przez Enpower Service.
W środę (13 listopada) zaniepokojenie tymi planami wyraziła Solidarność działająca w Tauronie Ciepło. Związkowcy obawiają się, że przekształcenia doprowadzą do pogorszenia warunków płacy i pracy w tym przedsiębiorstwie.
- Spółka Tauron Ciepło SA z kapitałem zakładowym 1,238 mld zł ma zostać przejęta przez spółkę Enpower Service sp. z o.o. z kapitałem zakładowym 25 tys. zł. Po tym przejęciu ma powstać połączony podmiot o nazwie Tauron Ciepło sp. z o.o. Z informacji ustnych, jakie uzyskaliśmy od prezesa wynika, że to formalna operacja, która ma na celu zmniejszenie obciążeń fiskalnych w bilansie przedsiębiorstwa, czyli redukcję kosztów działalności - wskazała przewodnicząca Solidarności w Tauron Ciepło Justyna Latos.
Związek wskazuje, że ponieważ pracownicy przejdą do formalnie nowego pracodawcy, zgodnie z odpowiednim zapisem Kodeksu pracy, zachowają warunki płacy i pracy oraz uprawnienia wynikające z zakładowych układów zbiorowych przez rok. Solidarność obawia się, że po tym czasie pracownicy stracą swoje uprawnienia, a pracodawca może im przedstawić nowe warunki, gorsze od poprzednich, a przy tym nie będzie ich już chronić żadne porozumienia społeczne.
Związkowcy przypomnieli, że w efekcie dokonanych w ostatnich latach zmian właścicielskich w spółce obowiązuje kilka różnych układów zbiorowych pracy, a od pewnego czasu trwają negocjacje nt. ujednoliconego układu. Według Solidarności prace te idą "dość opornie" i planowany na wiosnę 2014 r. termin uzgodnienia i podpisania nowego dokumentu wydaje się nierealny.
- Przejęcie Tauronu Ciepło SA przez Enpower będzie wygodnym pretekstem do zaniechania jakichkolwiek negocjacji. Co prawda będziemy mogli rozmawiać z formalnie nowym pracodawcą o nowym układzie zbiorowym, ale znajdziemy się pod ścianą. Staniemy przed wyborem: albo jakikolwiek układ, na który wyrazi zgodę pracodawca, albo po 12 miesiącach ani tych kilku dotychczasowych, ani w ogóle żadnego innego układu zbiorowego nie będzie - oceniła Latos.
Dyrektor Bednarski zapewnił, że pracownicy firmy Tauron Ciepło "nie odczują skutków zmian formalno-prawnych". Dodał, że zarząd spółki negocjuje nowe brzmienie układu zbiorowego "w celu ujednolicenia wewnątrzzakładowego prawa pracy".
Wobec zarzutu Solidarności jakoby zarząd nie skierował oficjalnej informacji w sprawie planów przekształceń ani do związków, ani do Rady Pracowników, Bednarski wskazał, że wszystkie kwestie związane z projektami i działaniami reorganizacyjnymi w obszarze Ciepło są na bieżąco omawiane z przedstawicielami strony społecznej podczas cyklicznych spotkań z zarządem.
- O planowanych zmianach informowani są także bezpośrednio pracownicy spółki - dodał dyrektor.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.