Do 22 listopada potrwa rozpoczęty w Narodowy Dzień Niepodległości światowy szczyt klimatyczny. Warszawa gości 12 tys. uczestników COP19 - czyli 19. tury Konferencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu. Jednocześnie odbywa się 9. Spotkanie Stron Protokołu z Kioto (CMP9).
W październiku było już wiadomo, że warszawski szczyt nie wniesie nic przełomowego w reformowanie polityki klimatycznej tworzonej pod auspicjami ONZ. Uczestniczący w COP19 mają wypracować mapę drogową do osiągnięcia w 2015 r. nowego globalnego porozumienia klimatycznego.
- Gdy ludzie w jednej części naszej planety pytają, dlaczego nowe smartfony muszą być ładowane częściej, w innej części Ziemi ok. 1,3 mld ludzi nie ma dostępu do elektryczności. Podczas gdy niektórzy przygotowują się do rozpoczęcia komercyjnych lotów w kosmos, ok. 2,6 mld nie ma dostępu do podstawowych urządzeń kuchennych - mówił podczas otwarcia COP19 Marcin Korolec, minister środowiska, przewodniczący obradom tegorocznego szczytu klimatycznego.
W Warszawie mają także być wypracowane globalne mechanizmy finansowego wsparcia rozwoju tzw. zielonych technologii w państwach słabo rozwiniętych i walki ze skutkami zmian klimatycznych. W tym celu od dwóch lat formalnie działa Zielony Fundusz Klimatyczny, mający wspierać redukcję emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się kwotą 100 mld dolarów rocznie. Takie jest założenie. W Warszawie mają wskazać, z jakich źródeł będą pozyskane te pieniądze. Międzynarodowi eksperci już teraz szacują, że na realizację celów trzeba więcej niż 100 mld USD i nie wiadomo, kto wniesie wkład w ZFK. Problem może być również z ustaleniem zasad transferu technologii do państw leżących w polu zainteresowania ZFK. Rzecz w tym, że donatorzy boją się, by obdarowani nie użyli takich technologii do konkurowania z darczyńcami.
Uczestniczący w szczycie klimatycznym będą pracować w 6 grupach tematycznych związanych z:
• ograniczeniem wpływu na środowisko (emisji) - w tym przedłużeniem protokołu z Kioto,
• przystosowaniem do zmian klimatycznych,
• kwestiami finansów i technologii,
• instrumentami gospodarczymi,
• kwestiami przejrzystości działań,
• oceną działań na lata 2013-2015.
Pierwsze sześć dni COP19 to sesje, w tym nieformalne, zespołów tematycznych. Od 19 do 22 listopada radził będzie Segment Wysokiego Szczebla (High Level Segment) z udziałem ministrów środowiska.
Konferencja Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu opiera się na założeniu, że są one skutkiem cywilizacyjnej działalności człowieka. Opublikowany tuż przed COP19 raport Institute for Climate Impact Research podkreśla, że emisja gazów cieplarnianych przyspiesza proces globalnego ocieplenia. W opozycji do niego (oraz raportów Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu) stoi m.in. stanowisko z 2009 r. Komitetu Nauk Geologicznych PAN, w którym podkreślają, iż szczegółowe badania klimatu prowadzone są od stosunkowo niedawna i obejmują tylko część Ziemi. W stanowisku tym (wydanym w rok po światowym szczycie klimatycznym w Poznaniu) czytamy: "Dlatego należy bezwzględnie zachować daleko idącą powściągliwość w przypisywaniu człowiekowi wyłącznej, czy choćby tylko dominującej odpowiedzialności za zwiększoną emisję gazów cieplarnianych, gdyż prawdziwość takiego twierdzenia nie została udowodniona. (...) Tłumaczenie zjawisk przyrodniczych, oparte na jednostronnych obserwacjach, bez uwzględniania wielości czynników decydujących o konkretnych procesach w geosystemie, prowadzi z reguły do nadmiernych uproszczeń i błędnych wniosków".
Przesłanie pierwszej sesji szczytu klimatycznego w Warszawie było zachęcające co do możliwości osiągnięcia celów - ocenił sprawujący funkcję przewodniczącego spotkania polski minister środowiska Marcin Korolec...
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.