Ukraina raczej nie wznowi importu gazu w Rosji przed końcem roku, ale ma wystarczające zapasy surowca i może utrzymać jego dostawy do Europy - podał we wtorek (12 listopada) ukraiński dziennik "Kommiersant", powołując się na przedstawicieli krajowego koncernu UkrTransGaz.
Źródło w UkrTransGazie, spółce zarządzającej ukraińskimi gazociągami "zapewnia, że (ukraiński koncern) Naftohaz nie planuje zakupu w tym roku więcej rosyjskiego gazu". Decyzja ta mogłaby ulec zmianie tylko wtedy, gdyby tegoroczna zima okazała się na Ukrainie wyjątkowo mroźna. Lokalni dystrybutorzy gazu mają dość surowca z zapasów, dlatego Naftohaz nie przewiduje, by wynikła potrzeba zwiększenia importu od rosyjskiego koncernu Gazprom - pisze "Kommiersant".
Agencja Reutera cytuje podobne w tonie oświadczenie moskiewskiego banku Alfa Bank.
"Europejskie i ukraińskie zbiorniki gazu są niemal pełne. Dzięki nietypowo ciepłej pogodzie w Europie nie oczekujemy żadnego znaczącego zwiększenia konsumpcji gazu, która mogłaby doprowadzić do zakłóceń w dostawach" - głosi to oświadczenie.
"Kommiersant" dodaje, że Naftohaz nie ma teraz środków finansowych, by nadal płacić za rosyjski gaz. Gazprom potwierdził w zeszłym tygodniu, że Ukraina zaczęła spłacać swoje zadłużenie za gaz dostarczony jej w sierpniu, jednak - jak zaznaczył koncern - dotychczasowe przelewy pokryły niewielką część zadłużenia, wynoszącego 882 mln dolarów.
Źródło w ukraińskim sektorze energetycznym cytowane przez Reutera zapewniło w poniedziałek, że Ukraina wysyła około 219 mln metrów sześc. dziennie rosyjskiego gazu do odbiorców europejskich.
Jak poinformowano w miniony piątek, Ukraina zaprzestała importu gazu od Gazpromu. Jeszcze wcześniej, wobec zapowiedzi Gazpromu, iż przejdzie na system przedpłaty za gaz ukraiński, wicepremier Ukrainy Jurij Bojko oznajmił, że jego kraj jest gotów minimalizować zakupy rosyjskiego gazu.
Wiceszef Naftohazu Wadim Czuprun zapewnił 7 listopada, że plany Ukrainy dotyczące rocznych zakupów gazu na razie nie uległy zmianom. Planuje się, że w tym roku będzie to 18 mld m sześć. gazu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.