Rosyjskie media elektroniczne wieczorem 21 października podały sensacyjną wiadomość o odkryciu diamentów w lawie czynnego wulkanu Płaski Tolbaczyk na Kamczatce.
Ich znalezienie umożliwiło zakończenie jego aktualnie trwającej erupcji. Poszukiwania złóż diamentów na Kamczatce prowadzone są od dawna. Jednak ilościowa zawartość diamentów w próbkach była dotąd znikoma. Inaczej wygląda sytuacja z próbkami pobranymi z Tołbaczyku. Gdy rozdrobniono kawał lawy o wadze pół kilograma, znaleziono tam całe usypisko diamentów. Tak przynajmniej twierdzi wicedyrektor Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii wydziału Rosyjskiej Akademii Nauk na Dalekim Wschodzie Aleksander Owsiannikow. Co prawda diamenty te, o wielkości ok. 0,7 mm, nie mają znaczenia jubilerskiego, ale poszukiwane są one dla celów technologicznych i przemysłowych. Stanowi to wskazówkę dla ich poszukiwania na Kamczatce, przede wszystkim w strefie występowania wulkanów.
Kamczatka jest jednym z największych na świecie czynnych obszarów wulkanicznych. Pas wulkanów o długości ok. 7000 km ciągnie się wzdłuż wschodniego wybrzeża półwyspu, mniej więcej od jego centralnej części ku południowi, aż do wyspy Sachalin. Znajduje się w nim 28 czynnych wulkanów, z najwyższym z nich - Kluczewską Sopką (4850 m n.p.m.). Wulkany te tworzą pasmo górskie w najbardziej zagospodarowanej części Kamczatki. Odległość wulkanów od miast i miejscowości na ogół nie przekracza 100 km.
Sama stolica tego regionu - Pietropawłowsk Kamczacki (180 tys. ludności) położona jest około 30 km od strefy kilku najbardziej aktywnych wulkanów strefy Awaczyńskiej. Wulkanolodzy twierdzą, że samo miasto położone jest na komorze wulkanicznej. "Diamentowa" Tolbaczewskaja Sopka położona jest w północnej części tego wulkanicznego pasma ok. 75 km na południe od miejscowości Kloczino.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.