We wrześniu br., pomimo negatywnych informacji rzutujących na polski rynek kapitałowy, GPW zachowywała się bardzo mocno. W ogólnym podsumowaniu miesiąc można uznać za kontynuację pozytywnych tendencji z sierpnia i ustanowieniu przez WIG dwuipółletniego maksimum, a przez, sWIG80 i mWIG40 ponad pięcioletnich rekordów - zauważa Bartosz Kulesza z Centralnego Domu Maklerskiego Banku PEKAO SA.
W przypadku spółek działających w branży górniczej (czy to wydobycie, czy maszyny) wrzesień również był generalnie dobry, mimo że stopy zwrotu były mocno spolaryzowane. Mocno, bo blisko 8 proc zyskała JSW, w przypadku której wydaje się, że w dużej mierze pierwsza faza ożywienia gospodarczego jest już widoczna. Ceny węgla w dalszym ciągu pozostają na niskich poziomach, tymczasem wskaźniki PMI dla czołowych konsumentów węgla/producentów stali ulegają stabilnej poprawie. Otoczenie makroekonomiczne w dalszym ciągu można uznać za niesprzyjające, mimo że pojawiają się już pewne oznaki zmiany na lepsze. Nadzieje w dłuższej perspektywie tkwią w oczekiwanej poprawie globalnej koniunktury gospodarczej. Potencjalna alokacja kapitału reprezentantów tego sektora jest zatem grą pod poprawę takich parametrów jak PKB i produkcji przemysłowej u czołowych konsumentów węgla/producentów stali.
Sam początek miesiąca nie sugerował jednak optymizmu - wręcz przeciwnie - propozycje przedstawione przez premiera Donalda Tuska 4 września na konferencji prasowej dotyczące zmian, a w zasadzie demontażu systemu OFE zostały przez uczestników rynku przyjęte jednoznacznie negatywnie. Efektem była silna dwudniowa wyprzedaż akcji, która sprowadziła indeksy WIG i WIG20 w okolice tegorocznych - czerwcowych minimów i jednocześnie poziomów sprzed ponad roku. Drugiego dnia spadki przyjęły formę paniki, a w ekstremum przekraczały 6 proc., z kolei obroty były najwyższe od dwóch i pół miesiąca. Plany rządu dotyczące OFE znalazły odbicie również na rynku FX, długu i stóp procentowych. Interesujące jest natomiast odbicie jakie po dwóch dniach spadków, a które miało wyjątkowo silny charakter.
Nie bez znaczenia w odzyskiwaniu równowagi przez krajowy rynek akcji pozostawał układ impulsów płynących z rynków zagranicznych. Pozytywne zachowanie większości giełd zagranicznych związane było ze spadkiem awersji do ryzyka wynikającym z malejącego ryzyka interwencji zbrojnej państw zachodnich w Syrii. Kolejnym czynnikiem silnie, pozytywnie stymulującym rynki akcji na całym świecie w tym zwłaszcza emerging markets, była decyzja OMC Fed o pozostawieniu bez zmian parametrów polityki pieniężnej w tym utrzymaniu skali miesięcznego skupu aktywów w wysokości 85 mld USD (QE3). Kkonsensusem oczekiwań było przecież ograniczenie programu luzowania ilościowego o 10 mld USD. Z Fed związane było oficjalne wycofanie się Lawrence Summers z ubiegania się o fotel szefa Fed otwierające drogę do stanowiska Janet Yellen, zwolenniczce ultra ekspansywnej polityki monetarnej. Z tego też względu wrzesień na giełdach zagranicznych upłynął generalnie w bardzo pozytywnych nastrojach. Niewiele było regionów na inwestycyjnej mapie gdzie można było obserwować spadki głównych indeksów akcji. W tak odległe rejony jak Pakistan (-1,5 proc.) czy Sri Lanka (-0,5 proc.) niewielu inwestorów się zapuszcza. Większe znaczenie dla posiadaczy akcji miały rynki bardzie rozwinięte. Z tego też względu w Europie dominowały parkiety krajów zaliczanych do grona bardziej ryzykownych.
Początek bieżącego miesiąca dla GPW jest również bardzo udany, implikując pozytywną technicznie wymowę indeksu szerokiego rynku. Dla kupujących planem minimum pozostaje stabilizacja na bieżących poziomach, co z czasem powinno stanowić bazę do kontynuacji wzrostów. Innymi słowy, z technicznego punktu widzenia, dla kondycji trwającego trendu wzrostowego ważniejsze jest aktualnie niedopuszczenie do nadmiernego schłodzenia, aniżeli zwiększenie lub utrzymanie dynamiki wzrostów, co doprowadziłoby z kolei do zwiększenia presji na realizację zysków.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
jsw jest liderem od debiutu. LIDEREM W SPADKACH :)!!!!