Klub Gaja, przy wsparciu m.in. Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, podsumował 1. Ogólnopolski Konkurs Rzeka Roku. Poinformował także o inauguracji 11. edycji Święta Drzewa.
Zacznijmy od konkursu. Spośród 49 zgłoszony kandydatur, z których 11 przeszło do finału, internauci miano "Rzeki Roku" przyznali Wieprzówce w Małopolsce (na odcinku pomiędzy Rzykami a Sułkowicami). Na tę kandydaturę oddano 4216 głosów.
- Czyste i naturalne rzeki są naszym wspólnym dobrem, które powinniśmy zostawić następnym pokoleniom. Możemy do tego doprowadzić, jeśli, przede wszystkim dostrzeżemy i zrozumiemy ich nieprzemijającą wartość, i to jest właśnie celem konkursu Rzeka Roku - wyjaśnia Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Wieprzówkę zgłosił do konkursu Zespół Szkół Samorządowych w Rzykach wraz z Towarzystwem Miłośników Andrychowa i Stowarzyszeniem na Rzecz Środowiska Montanum. Przy rzece istnieje ścieżka dydaktyczna i stanowisko dokumentacyjne. Tu, u podnóża Beskidu Małego, można poznać historię sprzed 130 milionów lat, gdy na dno istniejącego wówczas morza opadały osady układające się w warstwy i zamieniające w czarne skały, tzw. łupki wierzowskie. W okresie wstrząsów łupki zaczęły tworzyć uskoki i lustra tektoniczne tworząc m. in. wzniesienia Beskidu Małego. Do 1997 r. nikt o nich nie wiedział. Odsłoniła je dopiero ówczesna powódź, gdy rwące wody Wieprzówki zdarły osady żwiru i piasku, ukazując czarne skały.
- Dotychczas nasza mała rzeka znana była jedynie w najbliższej okolicy. Kampania promująca, jaką przeprowadziliśmy we wrześniu, sprawiła, że poznało ją wielu ludzi nie tylko w Polsce, ale i za granicą i to nawet poza kontynentem europejskim. Wielu patrzy teraz na naszą rzekę inaczej. Widzi ją nie tylko z mostu na ul. Krakowskiej w Andrychowie, gdzie niestety jej obraz nie jest najlepszy, ale również na innych odcinkach - wyjaśnia Alicja Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Samorządowych w Rzykach.
Tak ostatecznie wygląda konkursowy ranking (wg oddanych głosów):
• Wieprzówka -4216,
• Biebrza - 4096,
• Zimnik - 1089,
• Budkowiczanka - 1044,
• Biała Przemsza - 553,
• Warta - 488,
• Białka - 319,
• Jasień - 267,
• Biała Wisełka - 255,
• Sokołda - 201,
• Wiśniówka - 83.
Podczas głosowania na stronie internetowej plebiscytu odnotowano ponad 41 tys. odsłon. W sumie na wszystkie rzeki oddano ponad 12,6 tys. ważnych głosów.
Konkurs Rzeka Roku jest nowatorską w Polsce formą popularyzowania działań społecznych podejmowanych dla promowania i zachowania walorów przyrodniczych i kulturowych polskich rzek. Nagrody to dwie statuetki Rzeki Roku - dla zgłaszającego rzekę oraz dla samorządu, na którego terenie rzeka-laureatka się znajduje.
Tyle o wodzie. Informujemy, że 11. edycja Święta Drzewa zostanie zainaugurowana w Warszawie. 10 października przedstawiciele ambasad państw-uczestników 19. konferencji klimatycznej (odbędzie się ona w listopadzie, w Warszawie) zasadzą na Polu Mokotowskim 9 drzewek...
- Inaugurację łączymy z podsumowaniem Święta Drzewa 2012 czyli rekordową liczbą - 112500 zasadzonych drzew. Do Warszawy przyjadą najaktywniejsi organizatorzy lokalnych obchodów Święta Drzewa z całej Polski, którym wręczymy nagrody Czarodziejskiego Drzewa. To m.in. Kampinoski Park Narodowy (posadził 22000 drzew), Towarzystwo Przyjaciół Lasu Las Kudypski (prowadzi integrację społeczną poprzez sadzenie drzew), Biblioteka Pedagogiczna w Jaworznie (swoje 55-lecia uczciła zasadzeniem 55 jaworów w 55 placówkach oświatowych) czy Koło Ekologiczne Ekoludki w Szkole Podstawowej w Pacynie (wysłuchuje rytm bicia serc drzew, zinwentaryzowało dzikie wysypiska szkodliwe dla drzew) - wylicza prezes Bożek.
Realizowany przez Klub Gaja od 2003 r. program Święto Drzewa to szeroka edukacja na temat rozwoju zrównoważonego i zmian klimatu połączona z działaniami praktycznymi - sadzeniem i ochroną drzew: w małych miejscowościach, dużych miastach, w lasach, parkach, na skwerach. W ten sposób społeczności lokalne w całym kraju podejmują się konkretnych działań dla środowiska naturalnego i wspólnego dobra. Budują kapitał ekologiczny i społeczny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.