Firma Vietnam Chemical Group (Vinachem) za pośrednictwem azjatyckich mediów poinformowała w środę (2 października), że w przyszłym miesiącu rozpoczną się prace budowlane kopalni soli w prowincji Khammouan.
Jest to wspólny projekt Wietnamu i Laosu o wartości 450 mln dolarów. Vinachem podpisała w lutym zeszłego roku umowę z Ministerstwem Planowania i Rozwoju Laosu. Na tej podstawie wietnamska firma prowadziła prace geofizyczne, poszukiwawcze i wiercenia. Rozpoznano złoże które posiada zasoby soli potasowej w ilości 350 mln t i soli kamiennej 2 mld t.
Będzie to pierwszy taki projekt w tej dziedzinie. Wydobycie soli będzie miało miejsce przez dwadzieścia lat na obszarze 10 km2. Vinachem wybuduje także fabrykę nawozów sztucznych, która będzie zużywać 320 tys. t soli potasowej rocznie.
Rząd Laosu udostępnił firmie obszar o powierzchni 196,6 km2 w celu ustalenia potencjalnej lokalizacji kopalni. Ukończony projekt będzie całkowicie spełniał zapotrzebowania laotańskiego rynku, redukując import soli i pobudzając rozwój gospodarczy w prowincji Khammouan.
Według Międzynarodowej Rady Górnictwa i Metali przemysł górniczy stanowi w Laosie 80 proc. bezpośrednich inwestycji zagranicznych i 45 proc. eksportu, stanowi on także 12 proc. dochodów budżetu państwa i 10 proc. dochodu narodowego.
Dotychczas Laos korzystał jedynie z otworowej kopalni soli Savennakhet, w której wydobytą solankę odparowywano w płytkich basenach o łącznej powierzchni 270 ha, wykorzystując do tego celu energię słoneczną. Uzyskiwano w ten sposób blisko sto ton soli tygodniowo, która zaopatrywała sąsiednie prowincje. Około 5 t eksportowano do Wietnamu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.