Krakowska Akademia Górniczo-Hutnicza w ramach realizacji Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka w ramach utworzonego konsorcjum z Politechniką Wrocławską i Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie opracowały technologię wykorzystania energetycznego metanu emitowanego obecnie z powietrzem wentylacyjnym do atmosfery.
"Doceniając wagę przemysłowego wdrożenia przez Konsorcjum technologii, Ministerstwo Gospodarki przekazało Prezesom Zarządów Spółek Węgłowych informację o nowym rozwiązaniu oraz możliwościach wykonania na jego podstawie urządzeń modułowych utylizujących metan z powietrza wentylacyjnego" - napisał wicepremier Janusz Piechociński w liście gratulacyjnym skierowanym na ręce rektora AGH, prof. Tadeusza Słomki.
- Opracowana technologia wpisuje się w politykę energetyczną Polski do 2030 roku, gdzie zaznaczono potrzebę utylizowania i wykorzystania metanu z powietrza wentylacyjnego kopalń. Naszą technologią zainteresowanych jest już kilka spółek, między innymi: KHW JSW, Kompania Węglowa i PGNiG - informuje portal górniczy nettg.pl mgr inż. Sebastian Przemysław Napieraj z Katedry Górnictwa Podziemnego Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH.
Metanowość bezwzględna polskich kopalń węgla kamiennego jest bardzo wysoka i w 2012 r. wynosiła ponad 828 mln m sześc. metanu, przy czym podziemne odmetanowanie ujmowało ok. 266 mln m sześc., a z powietrzem wentylacyjnym z kopalń było odprowadzane do atmosfery 561 mln m sześc. metanu.
"Zdyskontowany okres zwrotu nakładów inwestycyjnych (DPB) dla budowy instalacji IUMK-1000 wynosi 3,5 roku" - wyliczają twórcy innowacyjnej technologii wykorzystania energetycznego metanu emitowanego obecnie z powietrzem wentylacyjnym do atmosfery.
"Instalacja IUMK-1000 będzie umożliwiała produkcję ciepła w ilości 28 800 GJ (przy założeniu pracy 8000h/rok) rocznie o wartości 1 008 000 zł (przy założeniu ceny GJ ciepła w wysokości 35 zł). Wskaźniki opłacalności produkcji ciepła w instalacji IUMK-1000 są korzystniejsze aniżeli przy produkcji ciepła w oparciu o zasoby ciepła geotermalnego lub kolektorach słonecznych.
Możliwe jest uzyskanie w szybie wentylacyjnym kopalni wystarczającej koncentracji metanu (ok 0,5 proc.) poprzez odpowiednie ukierunkowanie strumieni metanu w powietrzu wentylacyjnym kopalni, pozyskanie go ze zrobów, a także z podziemnych stacji odmetanowania...".
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.